Pałac w Golejewku
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Golejewko

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, gmina Pakosław. Liczy około 300 mieszkańców. Usytuowana ok.15 km na wschód od Rawicza. Pierwotnie znajdował się tutaj gród o nazwie Czestram, wymieniony już w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II. Jego pozostałością jest zachowane do dzisiaj grodzisko.

Zespół pałacowy

Zespół pałacowy składa się z neorenesansowego pałacu wzniesionego przez Czarneckich w latach 1848-1852, późnorenesansowej wieży strażniczej z pierwszej połowy XVII wieku i zabudowań folwarcznych z połowy XIX wieku. Pałac jest budynkiem piętrowy, z bogato zdobioną elewacją, z dwiema wieżami i przedłużonymi parterowymi skrzydłami. Z trzech stron rezydencja otoczona jest fosą. Zbudowano ją na fundamentach zamku Choińskich, po którym pozostała wieża strażnicza. Całość kompleksu jest obecnie opuszczona- dostępna jedynie z zewnątrz.

Golejewko pod koniec XIX wieku
Pałac w Golejewku na ściennych polichromiach (Raszewy)

Słynną stadninę koni działającą do dzisiaj założył ówczesny właściciel majątku hrabia Janusz Czarnecki w 1921 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Golejewko było czołową i jedną z większych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce.

Kościół

Parafia została erygowana prawdopodobnie już w XII wieku. Obecnie znajdująca się tutaj świątynia powstała w latach 1900–1903 w miejscu starszej o kilkaset lat drewnianej konstrukcji. Charakterystyczną cechą obiektu jest jej układ przestrzenny oparty na planie krzyża greckiego z szeroką nawą poprzeczną oraz wysoką, ozdobną wieżą. Bogato urządzone wnętrze wykonano w stylu neobarokowym. Najcenniejszym elementem wystroju jest namalowana około 1910 roku przez Antoniego Procajłowicza polichromia przedstawiająca m.in. najważniejsze motywy artystyczne zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu.

Wokół roztacza się sporych rozmiarów cmentarz. W centralnym punkcie w 1922 roku wzniesiono pomnik ku pamięci 128 parafian poległych na frontach I wojny światowej oraz w Powstaniu Wielkopolskim. Został zbudowany z inicjatywy proboszcza Zdzisława Zakrzewskiego.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version