dwór,  kościół drewniany,  Miasto,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Golina

Booking.com

Niewielkie miasto położone w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Golina. Miejscowość zostaje wymieniona w „Kronice Polskiej” przez Galla Anonima, więc musiała istnieć już w X wieku. Kolejny dokument, który poświadcza istnienie Goliny postał w 1280 roku i sygnowany był przez króla polskiego Przemysła II. Przywilej lokacyjny został sporządzony dopiero w 1330 roku, kiedy to dziedzice Goliny o imieniu Jan otrzymał zgodę na założenie miasta od samego Władysława Łokietka. Rozwój miasta skutecznie wstrzymał pożar całego ośrodka, który w 1611 roku zniszczył dosłownie praktycznie wszystkie zabudowania. Golina już nigdy nie odbudowała się do wcześniejszego poziomu, chociaż czyniono takie starania. Zostały one ponownie przekreślone przez zabory, a także odebranie praw miejskich w 1870 roku. Wówczas w 120 domach zamieszkiwało 1337 mieszkańców, w tym aż 656 wyznawców judaizmu. Golina ponownie stała się miastem dopiero w kolejnym stuleciu w 1921 roku.

Kościół

Drewniana świątynia parafialna wybudowana w latach 1765-1767 w miejscu poprzedniego obiektu. Po bokach dwie kaplice: starsza, murowana z 1696 roku i drewniana z XIX wieku.

Kościół w Golinie

Wnętrze profilowane słupy dzielą świątynię niejako na trzy nawy. W ołtarzu głównym kościoła centralne miejsce zajmuje obraz „Ukrzyżowanie” z 1600 roku. Co ciekawe świątynia miała trafić do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Lednicy, przed czym uchronili ją sprzeciwiający się temu pomysłowi mieszkańcy miasteczka.

Dwór

Klasycystyczny dwór szlachecki pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku zbudowany dla rodziny Trąmpczyńskich. Jest to budowla parterowa wzniesiona na planie prostokąta. Przy fasadzie głównej mieści się centralnie umieszczony portyk podparty przez cztery kolumny zakończony trójkątnym szczytem. W końcu XIX wieku właścicielem tej niewielkiej rezydencji była rodzina Żeławskich, a od początku XX wieku Suchorzewskich. Od 1929 roku mieszkała tutaj rodzina administratora Tadeusza Maringe. Po II wojnie światowej obiekt wykorzystywano początkowo jako mieszkania, od 1979 roku jako przedszkole- taką też funkcję pełni do dzisiaj.

Dwór w Golinie
Dwór w Golinie

Wokół podworski park krajobrazowy z drugiej połowy XIX wieku założony w stylu angielskim. Park dostępny bez przeszkód dla odwiedzających.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA