kościół drewniany,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Golina

Booking.com

Spora wieś w gminie Jarocin, powiat jarociński. Liczy około 1800 mieszkańców. Znajduje się około 5 km na południe od Jarocina.

Kościół

Obecna świątynia, powstała na miejscu poprzedniej, została zbudowana w drugiej połowie XVII wieku. Z uwagi na swój stan w 1739 roku przeprowadzono jej gruntowny remont nakładem Jakuba i Jadwigi Przyjemskich. Ciekawa jest konstrukcja świątyni. Ściana północna i południowa została wzmocniona od zewnątrz ceglanym wypełnieniem drewnianego szkieletu. Do prostokątnej nawy przylega węższe, zamknięte prosto prezbiterium.

Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XVII wieku. Zdobi je wykonana przez Wiktora Gosienieckiego polichromia z 1935 roku. Starsze malunki znajdują się na sklepieniu prezbiterium. Widnieje tam postać Maryi Niepokalanej z Dzieciątkiem Jezus wśród postaci składających im hołd. W bogato zdobionym ołtarzu głównym umieszczono wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, który jest czczony w sposób szczególny. Chociaż dzieło to liczy sobie około 400 lat to z zachowanych materiałów źródłowych dowiadujemy się, iż kult golińskiej Maryi trwa tutaj już od XIV wieku. Zdobiące obraz korony zostały nałożone przez kardynała Stefana Wyszyńskiego 23 sierpnia 1970 roku. Zainteresowanie powinna zwrócić informacja, jakoby kopia tego płótna znajdowała się w czeskim Lišovie. Miał on zostać przywieziony do naszych południowych sąsiadów ok. 1662 roku przez polskiego kapłana Stanisława Gajka. Oznacza to, że wizerunek Matki Bożej z Goliny musiał już wtedy być szczególnie czczony jako obraz słynący łaskami, skoro powstała jego kopia- relacjonuje ksiądz Janusz Pytlik, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Na trop ten wpadł konserwator diecezjalny z czeskich Budziejowic. Pozostając jeszcze w sferze ciekawostek, uwagę przybyłych pielgrzymów zapewne skupi nietypowa ambona. Jej podstawę stanowi rzeźba… proroka Jonasza w paszczy ryby, wyłaniającej się ze wzburzonych wód.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA