Dwór w Goniembicach
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Goniembice

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Lipno. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1395 roku. Wśród pierwszych dziedziców odnotowano Szymona Gronowskiego i Jakusza Wyciążkowskiego. W 1415 roku tutejszy pleban procesował się z dziedzicem z Rydzyny-Janem . Nazwa wsi w obecnej postaci pojawiła się w zapiskach na początku XVI wieku. W 1686 roku wystawiono we wsi nowy drewniany kościół z fundacji właściciela wsi Jana Franciszka Jaraczewskiego. W XIX wieku dobra należały do rodziny Turnów herbu Trzy Kotwice, później także do Maksymiliana Taczanowskiego, a w 1852 roku stały się własnością Józefa Cioromskiego. W rodzinie Cioromskich wieś pozostawała do lat 30. XX wieku, kiedy to została sprzedana Kazimierzowi Przybyle. 

Kościół

Świątynia pw. św. Mikołaja wzniesiona w 1814 roku staraniem ówczesnych właścicieli- stolnikowej kaliskiej Korduli z Gorzeńskich Turno i jej syna generała Kazimierza Turno w miejscu wcześniejszych obiektów. W 1921 roku przeprowadzono niewielką rozbudowę obiektu, pojawił się wówczas także baniasty hełm. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. W polu środkowym ołtarza głównego umieszczono obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Na ścianach bocznych tablice nagrobne okolicznej szlachty. Obok świątyni znajduje się budynek plebani.

Dwór

Okazały dwór w Goniembicach z połowy XIX wieku wybudowano na zlecenie rodziny Cioromskich. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, wysoko podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta. W fasadzie wyróżnia się przylegająca do korpusu trzykondygnacyjna wieża. Pomiędzy wieżą a ryzalitem znajduje się niewielki taras, na który prowadzą schody ujęte murkami. Obecnie zabytek jest opuszczony- niszczeje.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA