Dwór w Goniembicach
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Goniembice

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Lipno. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1395 roku. Wśród pierwszych dziedziców odnotowano Szymona Gronowskiego i Jakusza Wyciążkowskiego. W 1415 roku tutejszy pleban procesował się z dziedzicem z Rydzyny-Janem . Nazwa wsi w obecnej postaci pojawiła się w zapiskach na początku XVI wieku. W 1686 roku wystawiono we wsi nowy drewniany kościół z fundacji właściciela wsi Jana Franciszka Jaraczewskiego. W XIX wieku dobra należały do rodziny Turnów herbu Trzy Kotwice, później także do Maksymiliana Taczanowskiego, a w 1852 roku stały się własnością Józefa Cioromskiego. W rodzinie Cioromskich wieś pozostawała do lat 30. XX wieku, kiedy to została sprzedana Kazimierzowi Przybyle. 

Kościół

Świątynia pw. św. Mikołaja wzniesiona w 1814 roku staraniem ówczesnych właścicieli- stolnikowej kaliskiej Korduli z Gorzeńskich Turno i jej syna generała Kazimierza Turno w miejscu wcześniejszych obiektów. W 1921 roku przeprowadzono niewielką rozbudowę obiektu, pojawił się wówczas także baniasty hełm. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. W polu środkowym ołtarza głównego umieszczono obraz Chrystusa Ukrzyżowanego. Na ścianach bocznych tablice nagrobne okolicznej szlachty. Obok świątyni znajduje się budynek plebani.

Dwór

Okazały dwór w Goniembicach z połowy XIX wieku wybudowano na zlecenie rodziny Cioromskich. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, wysoko podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta. W fasadzie wyróżnia się przylegająca do korpusu trzykondygnacyjna wieża. Pomiędzy wieżą a ryzalitem znajduje się niewielki taras, na który prowadzą schody ujęte murkami. Obecnie zabytek jest opuszczony- niszczeje.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version