Pałac w Górze
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Góra

Booking.com

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Jaraczewo. Miejscowość ma długą historię potwierdzoną wykopaliskami archeologicznymi datowanymi na V-III w. p.n.e., lecz informacje w źródłach pisanych pojawiają się w 1324 roku. Góra należała kolejno do rodzin Doliwów, Awdańców, Górskich, Konarskich, Dobrzyckich, Gajewskich czy Szołdrskich. W 1835 roku została kupiona przez Eduarda von Mollarda. Co ciekawe przed I wojną światową w okolic wsi powstało lotnisko polowe, z którego piloci wielkopolscy wspierali z powietrza powstanie śląskie. Ostatnim przedwojennym właścicielem Góry był Ernst Gottfeld von Fisher-Mollard. W 1926 roku pod jego zarządem dobra liczyły łącznie 4097 ha, w tym 2400 ha ziem uprawnych, 484 ha łąk i pastwisk i 1135 ha lasów.

Interesujący opis Góry zachował się dzięki wspomnieniom opublikowanym w książce Marianna i Róże, napisanej przez Janinę Fedorowicz oraz Joannę Konopińską na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich. Jasieccy gościli w wielu miejscach- w jednych na dłużej, a w innych tylko przejazdem. W miejscowości Góra w powiecie jarocińskim byli tylko na chwilkę. Na przełomie XIX i XX wieku majątek należał do niemieckich posiadaczy ziemskich, którzy stanowili sporą i nie zawsze uczciwą konkurencję dla polskiego ziemiaństwa. Cieszyłam się bardzo tą przejażdżką, bo mało znam te strony Wielkopolski. Cały świat wydawał się tak piękny w wiosennym słońcu! Gdy mijaliśmy Górę, stanowiącą niegdyś dziedzictwo Szołdrskich, znakomitego i zasłużonego rodu Łodziów, dojrzeliśmy z daleka w głębi parku gotyckie jakieś wieżyczki zamku nowo wzniesionego przez obecnego niemieckiego właściciela tej majętności. Co bypowiedzieli spoczywający w grobach dawni posiadacze na ten zbudowany na ich ziemi zameczek, przypominający nadreńskie burgi? Obecnie pałac pełni funkcję domu dziecka, więc jego dostępność może być ograniczona. Nie liczyłbym także na jego zwiedzanie, tak jak Jasieckim powinno nam wystarczyć zobaczenie zabytku z pewnej odległości. Po Szołdrskich zostały chociażby obiekty folwarczne, dzisiaj zaniedbane.

Pałac

Rezydencja wzniesiona w latach 1877 – 1878 projektu Pawła Rotgera w stylu neorenesansu niemieckiego. Piętrowy budynek wzniesiono z cegły klinkierowej o beżowym odcieniu, pokryto płatkami czarnego łupku dodając od południa ośmioboczne ryzality kryte cebulastymi dachami a od zachodu okrągłą wieże o stożkowym hełmie. Wewnątrz pałacu zachowały się kolumny i kasetony z ciemnoorzechowego drewna. W narożnikach budowli umieszczono dodatkowe, oktagonalne wieżyczki, nakryte cebulastymi hełmami.

Wokół roztacza się park o powierzchni około 7 ha założony już w połowie XVIII wieku.

Kościół

Początki istniejącej tutaj od stuleci parafii należy szukać zapewne w XIII wieku. Dawne, drewniane kościoły powstałe na sporym wzniesieniu nie zachowały się do naszych czasów. Obecny kościół pw. Wniebowzięcia NMP wybudowano w stylu późnoklasycystycznym w latach 1817-1830 z fundacji hrabiego Wiktora Szołdrskiego. Jest to jednonawowa świątynia powstała na rzucie prostokąta z wieżą w fasadzie zachodniej. Wyposażenie wnętrze pochodzi z poprzednich obiektów i jest datowane na XVIII wiek.

Obok kościoła znajduje się kamienny pomnik poświęcony poległym w walkach o wolność II Rzeczypospolitej w latach 1918-1920. Pierwotny pomnik powstał w 1924 roku, w 1940 roku został zniszczony przez Niemców i dopiero w 1982 roku.

Pomnik poświęcony poległym w walkach o wolność II Rzeczypospolitej w Górze

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA