Pałac w Goraju
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat czarnkowsko-trzcianecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Goraj- Zamek

Booking.com

Osada położona w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w gminie Czarnków. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Góra nad Notecią-Pianówka. Jest niezwykle urokliwie położona wśród lasów przy krawędzi doliny Noteckiej. Wieś Goraj po raz pierwszy na kartach historii pojawia się w 1486 roku. Od początku swojego istnienia wchodziła w skład dóbr czarnkowskich, które pierwotnie stanowiły własność książęcą, a następnie należały do Nałęczów.

Pałac w Goraju- fotografia przedwojenna.

W drugiej połowie XIX wieku majątkiem zarządzał Jan Henryk XI von Hochberg, książę Pszczyny, hrabia Rzeczy i baron na Książu. Tutejsze dobra liczyły 12 tysięcy hektarów, należał więc do jednych z większych w Wielkopolsce. Po śmierci księcia w 1907 roku majątek odziedziczył hrabia Wilhelm Bolko Emanuel. Ostatnim panem na Goraju został hrabia Rzeszy Jan Wilhelm Bernard von Hochberg, który kontynuował łowieckie tradycje swoich przodków. Pod koniec II wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. Zmarł w drodze do zamku w styczniu 1945 roku w wyniku rany postrzałowej zadanej przez… niemieckiego żandarma. Dwa dni później hrabina Anna Maria Zofia wraz z córkami opuściły pałac. W obawie przed nadciągającą armią radziecką ewakuowały się do Niemiec.

Pałac

Pałac wzniesiony w latach 1910-1911 w Goraju- Zamku jest jedną z ciekawszy neorenesansowych realizacji na terenie Wielkopolski. Wzniesiono go nie dla byle kogo, bo inwestorem był Wilhelm Bolek Emanuel von Hochberg i jego żona Annemarie von Arnim. Książęcy architekt Bruno Franke z Pszczyny subtelnie czerpał inspiracje z późnorenesansowego zamku położonego w Varenholz w Westfalii. Wykonawcą rezydencji była firma „Gradehand und Franke”. Jest to budynek trójskrzydłowy, który nakrywa wielopołaciowy dach o urozmaiconej sylwetce. Nad całością dominują masywne wieże wzniesione na rzucie kwadratu, w najwyższej kondygnacji przechodzącego w ośmiobok. Malowane na kolor piaskowy elewacje podzielone zostały profilowanym gzymsem. Charakterystyczna brama ujęta jest kamiennymi ciosami, w zwieńczeniu wmurowano herb właścicieli.

Pałac pozostawał w rękach Hochbergów aż do początku 1945 roku. Po tym czasie rezydencję ograbiono i częściowo zdewastowano. Na szczęście szybko, bo już w sierpniu tegoż samego roku otwarto tutaj Państwową Szkołę dla Leśniczych, później noszącą nazwę- Leśny Ośrodek Szkoleniowy. Do dzisiaj we wnętrzach zachowały się elementy dawnego wystroju, a warto wspomnieć, iż część wyposażenia pochodziła także z innej, starszej rezydencji. Na parterze znajdowały się pokoje gościnne, a na piętrze kaplica, sala balowa, jadalnia z pokojem kredensowym, salon oraz apartamenty właścicieli. Z racji funkcji, czyli internatu Zespołu Szkół Leśnych im. Jana Kloski, obiekt nie jest na co dzień dostępny dla zwiedzających- można go jedynie podziwiać z zewnątrz, chociaż podobno pod nr telefonu 67 255 26 55 można umówić grupę zorganizowaną. Na północny zachód od pałacu znajduje się szachulcowy budynek tzw. masztalarni, niegdyś mieszczący stajnię i ujeżdżalnię.

Masztalarnia w Goraju
Masztalarnia w Goraju

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA