Sanktuarium w Górce Duchownej
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Górka Duchowna

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Lipno. Jest to jedna z najstarszych wsi regionu- źródła pisane wspominają o jej istnieniu już XI wieku! Należała wówczas do benedyktynów z Lubinia, dlatego nazywano ją także Górką Lubińską. Według podania we wczesnym średniowieczu rozegrała się tutaj bitwa z licznymi ofiarami. Pochowano ich we wspólnej mogile na niewielkim wzgórzu. Lata później mnisi postawili w tym miejscu drewnianą kapliczkę. Pierwsze informacje o parafii pojawią się później- dopiero w XIII wieku. Wiadomo, iż co najmniej od 1410 roku znajdował się tutaj słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia, który sprowadzili benedyktyni w czasie zarazy. Pierwsze pielgrzymki z odległych krain źródła odnotowują już w XV wieku. Górka Duchowna pozostawała własnością benedyktynów do 1797 roku, a pod ich zarządem była do 1843 roku. Przez ponad rok mieszkał i pracował a następnie zmarł tutaj błogosławiony Edmund Bojanowski.

Sanktuarium

Nie jest znana dokładna data wzniesienia kościoła murowanego, który jako późnogotycki jest wspominany w źródłach w 1610 roku. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a charakterystyczna neobarokowa wieża powstała dopiero na początku XX wieku. Cudowny wizerunek czczony tutaj od wieków został niestety zniszczony w czasie pożaru w 1927 roku, jednak nie umniejsza to miejscu, które uważane jest za jedno z najsłynniejszych Sanktuariów Maryjnych w Wielkopolsce. Kopię obrazu na miedzianej blasze wykonał uczeń Jana Matejki, Marian Szczurowski. Sanktuarium jest miejscem odpustów, które odbywają się w święta Zesłania Ducha Świętego, Matki Bożej Pocieszenia (dwie ostatnie niedziele sierpnia) oraz św. Michała Archanioła (29 września).

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA