Sanktuarium w Górce Duchownej
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Górka Duchowna

Booking.com

Wieś położona w powiecie leszczyńskim w gminie Lipno. Jest to jedna z najstarszych wsi regionu- źródła pisane wspominają o jej istnieniu już XI wieku! Należała wówczas do benedyktynów z Lubinia, dlatego nazywano ją także Górką Lubińską. Według podania we wczesnym średniowieczu rozegrała się tutaj bitwa z licznymi ofiarami. Pochowano ich we wspólnej mogile na niewielkim wzgórzu. Lata później mnisi postawili w tym miejscu drewnianą kapliczkę. Pierwsze informacje o parafii pojawią się później- dopiero w XIII wieku. Wiadomo, iż co najmniej od 1410 roku znajdował się tutaj słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia, który sprowadzili benedyktyni w czasie zarazy. Pierwsze pielgrzymki z odległych krain źródła odnotowują już w XV wieku. Górka Duchowna pozostawała własnością benedyktynów do 1797 roku, a pod ich zarządem była do 1843 roku. Przez ponad rok mieszkał i pracował a następnie zmarł tutaj błogosławiony Edmund Bojanowski.

Sanktuarium

Nie jest znana dokładna data wzniesienia kościoła murowanego, który jako późnogotycki jest wspominany w źródłach w 1610 roku. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a charakterystyczna neobarokowa wieża powstała dopiero na początku XX wieku. Cudowny wizerunek czczony tutaj od wieków został niestety zniszczony w czasie pożaru w 1927 roku, jednak nie umniejsza to miejscu, które uważane jest za jedno z najsłynniejszych Sanktuariów Maryjnych w Wielkopolsce. Kopię obrazu na miedzianej blasze wykonał uczeń Jana Matejki, Marian Szczurowski. Sanktuarium jest miejscem odpustów, które odbywają się w święta Zesłania Ducha Świętego, Matki Bożej Pocieszenia (dwie ostatnie niedziele sierpnia) oraz św. Michała Archanioła (29 września).

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA