pałac,  park krajobrazowy,  Powiat międzychodzki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gorzyń

Booking.com

Gorzyń to średniej wielkości wieś sołecka położona w powiecie międzychodzkim, ok. 3 km na południe od Międzychodu, nad Jeziorem Gorzyńskim.

Gorzyń od średniowiecza był siedzibą rodu Gorzeńskich herbu Nałęcz. Wieś w ich rękach znajdowała się od XV wieku aż do początku XVII wieku. Następnie wykupione przez międzychodzkich Unrugów weszło w skład ich rozległych majętności. Około połowy XVIII wieku Gorzyń został z tych dóbr wyłączony i sprzedany Brudzewskim, aby następnie około 1837 roku stać się własnością barona von Harlema. Na przełomie XIX i XX wieku gospodarzyła tutaj rodzina von Willich.

Pałac

Na wysokim brzegu Jeziora Gorzyńskiego znajduje się piękny, klasycystyczny pałac. Rezydencja została wzniesiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotny dwór był obiektem murowanym, parterowym, ale wysoko podpiwniczonym. Przebudowany na przełomie XIX i XX wieku przyjął obecną formę pałacową.  Charakter klasycystyczny nadaje budowli monumentalny portyk, poprzedzony szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru.  W trójkątnym naczółku zobaczymy kartusz herbowy von Willich. Fasada od strony jeziora ozdobiona jest  przeszkloną loggią nad którą znajduje się taras.  

Wokół krajobrazowe założenie parkowe schodzące w stronę jeziora powstało w XIX wieku.

Rezydencja stanowi własność prywatną, dawniej w zarządzie Akademii Rolniczej w Poznaniu. Obecnie pałac jest w bardzo dobrym stanie technicznym, ale zarazem jest niedostępny. Fotografie wykonane zza ogrodzenia.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA