Gorzyń
Gorzyń to średniej wielkości wieś sołecka położona w powiecie międzychodzkim, ok. 3 km na południe od Międzychodu, nad Jeziorem Gorzyńskim.
Gorzyń od średniowiecza był siedzibą rodu Gorzeńskich herbu Nałęcz. Wieś w ich rękach znajdowała się od XV wieku aż do początku XVII wieku. Następnie wykupione przez międzychodzkich Unrugów weszło w skład ich rozległych majętności. Około połowy XVIII wieku Gorzyń został z tych dóbr wyłączony i sprzedany Brudzewskim, aby następnie około 1837 roku stać się własnością barona von Harlema. Na przełomie XIX i XX wieku gospodarzyła tutaj rodzina von Willich.
Pałac
Na wysokim brzegu Jeziora Gorzyńskiego znajduje się piękny, klasycystyczny pałac. Rezydencja została wzniesiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotny dwór był obiektem murowanym, parterowym, ale wysoko podpiwniczonym. Przebudowany na przełomie XIX i XX wieku przyjął obecną formę pałacową. Charakter klasycystyczny nadaje budowli monumentalny portyk, poprzedzony szerokimi schodami prowadzącymi na poziom wysoko posadowionego parteru. W trójkątnym naczółku zobaczymy kartusz herbowy von Willich. Fasada od strony jeziora ozdobiona jest przeszkloną loggią nad którą znajduje się taras.
Wokół krajobrazowe założenie parkowe schodzące w stronę jeziora powstało w XIX wieku.
Rezydencja stanowi własność prywatną, dawniej w zarządzie Akademii Rolniczej w Poznaniu. Obecnie pałac jest w bardzo dobrym stanie technicznym, ale zarazem jest niedostępny. Fotografie wykonane zza ogrodzenia.