dziedzictwo ludowe - krzyże Pawła Brylińskiego,  kościół murowany,  świątynie,  Wieś

Gostyczyna

Booking.com

Wieś leżąca w gminie Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski. Liczy około 200 mieszkańców. Położona na skraju powiatu, nad strumieniem Lipówka, około 17 km na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 450 Kalisz-Grabów nad Prosną.

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w dokumencie z 1294 roku, gdzie czytamy: „per manus Wilhelmi rectoris ecclesie in Gosticin”. W latach 1441-1458 współdziedzicem Gostyczyny był pleban Gilbert Gisbrecht. W 1881 wieś liczyła 18 dymów i 236 mieszkańców. Zdecydowana większość z nich była katolikami, ale 22 osoby deklarowały się wyznaniem ewangelickim.

W marcu 1936 roku, podczas kopania fundamentów pod mur Domu Katolickiego, znaleziono tutaj znaczną ilość złotych monet. Były to dukaty holenderskie z XVIII/XIX wieku. Skarb został ukryty w chałupie, która niegdyś stała w tym miejscu.

Kościół

Kościół św. Mikołaja pochodzący z XVI/XVII wieku, przebudowany następnie w XVIII i XX wieku. Pozbawiony cech stylowych, z barokizującą wieżyczką na sygnaturkę na kalenicy. Barokowy i rokokowy wystrój wnętrza. Do kościoła przylega kaplica św. Jana Nepomucena z 1640 roku, dawniej kaplica grobowa rodziny Szołdrskich. Przy kościele drewniana dzwonnica i kilka ciekawych grobowców z XIX/XX wieku.

Warto zwrócić także uwagę na słup przydrożny, przeniesiony z sąsiedniego Chotowa, ufundowany przez Wawrzyńca Olejnika, z rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1849 roku.

Źródło: Ryszard Twardy, Gostyczyna i parafia. Zarys dziejów, Kalisz 1995; Marek Olejniczak. Powiat ostrowski- przewodnik, Ostrów Wielkopolski 2007; materiały własne; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA