kościół murowany

Gostyń

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Gostyń to niewielkie miasto leżące w powiecie gostyńskim słynące z przepięknie położonej Bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri. Na niniejszej stronie zostanie przedstawione tylko to niezwykłe miejsce, choć to nie jedyna atrakcja jaką możemy spotkać w Gostyniu.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Gostyń

ładowanie mapy - proszę czekać...

Gostyń 51.877900, 17.016800 Gostyń

Bazylika

Święta Góra, na której obecnie znajduje się Bazylika, była przedmiotem kultu religijnego już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na temat małej, drewnianej kapliczki, która kryła w sobie cudowny wizerunek Matki Bożej, pochodzą z 1468 roku. Pod koniec XVII wieku wzniesiono tutaj świątynię na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji. Przy budowie pracowali włoscy architekci Jan i Jerzy Catenazzi, tworzący także inne wybitne realizacje na terenie Wielkopolski. Kolejnym znanym architektem, który pozostawił tutaj swój ślad był Pompeo Ferrari, który w XVIII wieku dobudował olbrzymią kopułę z latarnią. Jej wnętrze pokryte jest piękną polichromią Jerzego Wilhelma Neuhertza z 1746 roku. Duszą świętogórskiego sanktuarium jest jednak obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący w głównym ołtarzu. Na obrazie widnieje rok 1540 i inicjał S.B, choć prawdopodobnie nie jest to data powstania wizerunku a jedynie przemalowania. Suknia i płaszcz Maryi są pofałdowane i obszyte złocistymi ozdobnymi wykończeniami. Dzieciątko w lewej ręce trzyma księgę, a w prawej kulę ziemską z krzyżem.
W 1876 roku zgromadzenie filipinów, jak wiele innych w zaborze pruskim, zostało rozwiązane na skutek kulturkampfu i klasztor został przejęty przez diecezję. Zakonnicy mogli wrócić na Świętą Górę dopiero w 1919 roku.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym