pałac
Grab

Grab

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś leżąca w gminie Czermin, powiat pleszewski, ok. 18 km. na wschód od Jarocina. Liczy około 500 mieszkańców.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1805 – 1810 prawdopodobnie według projektu Stanisława Zawadzkiego. Rozbudowany w poł. XIX wieku o skrzydło wsch., a później o wieżę i taras, z jednoczesną przebudową korpusu głównego. Murowany z cegły, podpiwniczony. Korpus główny, dwukondygnacyjny, skierowany na dziedziniec honorowy, nakryty dachem czterospadowym. Frontowy czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, poprzedzony schodami, z panopliami i tarczami herbowymi w tympanonie. Od wsch. kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. We wnętrzu zachowana stolarka drzwiowa z pocz. XIX w. i II poł. XIX wieku (część polichromowana), sztukatorska dekoracja sufitów w pomieszczeniach parteru, a także arkadowe wydzielenie korytarza z hallu na piętrze. Obecnie w złym stanie, własność prywatna.

Pałac w 2005 roku zmienił właściciela, który planuje remont obiektu i umieszczenie w nim centrum turystyczno-konferencyjnego. Niemniej w chwili obecnej (stan na 20.8.2008) wstęp na teren założenia pałacowego jest niemożliwy). Pozostaje liczyć, że nowym właścicielom uda się przywrócić miejscu dawny urok.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Zamki, pałace i dwory Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

3

3 thoughts on “Grab

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast