Pałac w Grabie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grab

Wieś leżąca w gminie Czermin, powiat pleszewski, ok. 18 km. na wschód od Jarocina. Liczy około 500 mieszkańców.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1805 – 1810 prawdopodobnie według projektu Stanisława Zawadzkiego. Rozbudowany w poł. XIX wieku o skrzydło wsch., a później o wieżę i taras, z jednoczesną przebudową korpusu głównego. Murowany z cegły, podpiwniczony. Korpus główny, dwukondygnacyjny, skierowany na dziedziniec honorowy, nakryty dachem czterospadowym. Frontowy czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, poprzedzony schodami, z panopliami i tarczami herbowymi w tympanonie. Od wsch. kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. We wnętrzu zachowana stolarka drzwiowa z pocz. XIX w. i II poł. XIX wieku (część polichromowana), sztukatorska dekoracja sufitów w pomieszczeniach parteru, a także arkadowe wydzielenie korytarza z hallu na piętrze.

Pałac w Grabie – stan z 2008 roku

Pałac w 2005 roku zmienił właściciela, który początkowo planował umieszczenie w nim centrum turystyczno-konferencyjnego z funkcją nagrań teledysków, a przynajmniej taką informację znalazłem wiele lat temu na nieistniejącej już stronie internetowej. Remont został zakończony powodzeniem, rezydencja zmieniła się nie do poznania, jednak z planów ogólnodostępnego miejsca widocznie nic nie wyszło. Pałac obecnie można oglądać jedynie zza bramy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Zamki, pałace i dwory Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version