Pałac w Grabie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grab

Wieś leżąca w gminie Czermin, powiat pleszewski, ok. 18 km. na wschód od Jarocina. Liczy około 500 mieszkańców.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1805 – 1810 prawdopodobnie według projektu Stanisława Zawadzkiego. Rozbudowany w poł. XIX wieku o skrzydło wsch., a później o wieżę i taras, z jednoczesną przebudową korpusu głównego. Murowany z cegły, podpiwniczony. Korpus główny, dwukondygnacyjny, skierowany na dziedziniec honorowy, nakryty dachem czterospadowym. Frontowy czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, poprzedzony schodami, z panopliami i tarczami herbowymi w tympanonie. Od wsch. kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, mieszcząca schody i aneks, połączony windą z kuchnią w piwnicy. We wnętrzu zachowana stolarka drzwiowa z pocz. XIX w. i II poł. XIX wieku (część polichromowana), sztukatorska dekoracja sufitów w pomieszczeniach parteru, a także arkadowe wydzielenie korytarza z hallu na piętrze.

Pałac w Grabie - stan z 2008 roku
Pałac w Grabie – stan z 2008 roku

Pałac w 2005 roku zmienił właściciela, który początkowo planował umieszczenie w nim centrum turystyczno-konferencyjnego z funkcją nagrań teledysków, a przynajmniej taką informację znalazłem wiele lat temu na nieistniejącej już stronie internetowej. Remont został zakończony powodzeniem, rezydencja zmieniła się nie do poznania, jednak z planów ogólnodostępnego miejsca widocznie nic nie wyszło. Pałac obecnie można oglądać jedynie zza bramy.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Źródło: W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; Zamki, pałace i dwory Wielkopolski; Fot. Aleksander Liebert

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA