atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  skansen,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grabonóg

Wieś w gminie Piaski, powiat gostyński. Liczy około 500 mieszkańców. Położona ok. 2 km. na południe od Gostynia.

Dwór

Klasycystyczny dworek z XVIII/XIX wieku. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z drewnianymi pilastrami. W 1814 roku urodził się w tutaj bł. Edmund Bojanowski – znany w Wielkopolsce działacz oświatowy i religijny, założyciel pierwszych na ziemiach polskich ochronek wiejskich i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Obecnie dawna szlachecka rezydencja pełni funkcję niewielkiego muzeum o charakterze etnograficznym. Klucze do dworu znajdują się w sąsiadującym Zespole Szkół Rolniczych, tam też należy dzwonić w przypadku chęci jego zwiedzania. Wokół skansen maszyn i narzędzi rolniczych oraz ule w kształcie zabytków regionu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version