Dworek w Grabównie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  park krajobrazowy,  Powiat pilski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grabówno

Booking.com

Wieś położona w powiecie pilskim w gminie Miasteczko Krajeńskie. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w XVI wieku, lecz sama historia miejscowości jest zapewne starsza. Pod koniec XVIII wieku istniała tutaj parafia ewangelicka. W 1872 roku majątek kupił książę Chlodwig zu Hohenlohe Schillingsfürst, cesarski ambasador w Paryżu.

Dwór

Dwór wybudowany około 1778 roku przez rodzinę Grabowskich, być może nawet na fundamentach wcześniejszego obiektu, później przebudowany. Według lokalnych podań w następnym stuleciu majątek został ponoć wygrany podczas gry w karty przez Goltzów, lecz jest to raczej mało prawdopodobna teoria.

Po zakończeniu II wojny światowej zabytek stał opuszczony i niszczał, lecz szczęśliwie trafił na odpowiedniego właściciela, który nadał nowe życie starym murom. Od 1984 roku znajduje się tutaj restauracja o nazwie Dworek Koper. Odpowiednio ukształtowany klimat wnętrz służy gościom, którzy szukają miejsca z klimatem jak za dawnych lat. Przy bramie wjazdowej do obiektu znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA