Kościół w Granowie
kościół drewniany,  Powiat grodziski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Granowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie grodziskim , siedziba gminy Granowo. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1298 roku. Gniazdo rodowe zasłużonego rodu Granowskich– herbu Leliwa. To z tej rodziny pochodził kasztelan nakielski i starosta generalny Wielkopolski Wincenty Granowski, który dowodził chorągwią w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Kościół

Początków historii znajdującej się tutaj świątyni należałoby szukać już w 1298 roku. W drugiej połowie XVI wieku kościół przeszedł na niespełna 60 lat we władanie luteranów. Obecnie istniejąca świątynia fundacji Doroty z Broniszów Radomickiej pochodzi z 1729 roku. Jest to budowla orientowana, konstrukcji zrębowej na podmurówce z kamienia, z wieżą od zachodu.

Kościół w Granowie
Kościół w Granowie

Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XVIII wieku. Szczególną uwagę należy zwrócić na okazały barokowy ołtarz główny z lat 30. XVIII wieku. W centralnej części znajduje się alegoryczne przedstawienie Bożej Opatrzności ukazujące Dzieciątko Jezus, które błogosławi czterem niewiastom, będącym wyobrażeniem czterech pór roku. Nawę świątyni zamyka od zachodu chór muzyczny z wybrzuszoną częścią środkową, wsparty na dwóch czworobocznych słupach.

Wokół kilka zabytkowych grobów, w tym okazały grobowiec rodziny Nieżychowskich. Spoczywa tutaj m.in. Jan Nepomucen Nieżychowski– dyrektor Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu, dawny właściciel pałacu w sąsiednim Granówku. Zmarł na paraliż w dniu 15 maja 1841 roku.

Grobowiec w Granowie
Grobowiec w Granowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA