Kościół w Granowie
kościół drewniany,  Powiat grodziski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Granowo

Wieś położona w powiecie grodziskim , siedziba gminy Granowo. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1298 roku. Gniazdo rodowe zasłużonego rodu Granowskich– herbu Leliwa. To z tej rodziny pochodził kasztelan nakielski i starosta generalny Wielkopolski Wincenty Granowski, który dowodził chorągwią w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Kościół

Początków historii znajdującej się tutaj świątyni należałoby szukać już w 1298 roku. W drugiej połowie XVI wieku kościół przeszedł na niespełna 60 lat we władanie luteranów. Obecnie istniejąca świątynia fundacji Doroty z Broniszów Radomickiej pochodzi z 1729 roku. Jest to budowla orientowana, konstrukcji zrębowej na podmurówce z kamienia, z wieżą od zachodu.

Kościół w Granowie

Wyposażenie wnętrza pochodzi przeważnie z XVIII wieku. Szczególną uwagę należy zwrócić na okazały barokowy ołtarz główny z lat 30. XVIII wieku. W centralnej części znajduje się alegoryczne przedstawienie Bożej Opatrzności ukazujące Dzieciątko Jezus, które błogosławi czterem niewiastom, będącym wyobrażeniem czterech pór roku. Nawę świątyni zamyka od zachodu chór muzyczny z wybrzuszoną częścią środkową, wsparty na dwóch czworobocznych słupach.

Wokół kilka zabytkowych grobów, w tym okazały grobowiec rodziny Nieżychowskich. Spoczywa tutaj m.in. Jan Nepomucen Nieżychowski– dyrektor Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu, dawny właściciel pałacu w sąsiednim Granówku. Zmarł na paraliż w dniu 15 maja 1841 roku.

Grobowiec w Granowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version