Pałac w Grodźcu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grodziec

Booking.com

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Grodziec. Pierwsze pisane wzmianki o Grodźcu pochodzą z 1394 roku jako własność Jana de Lichina. Po zakupie majątku po Bielińskich gospodarujących tutaj w XVIII wieku nowi właściciele, Kwileccy, stopniowo usprawniali prace folwarku. Kazimierz Kwilecki należał swojego czasu do pierwszej setki najbogatszych właścicieli ziemskich w międzywojennej Polsce. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Stanisław Kwilecki- była to postać bardzo zasłużona dla lokalnej społeczności, weteran powstania wielkopolskiego oraz wojny bolszewickiej. Zginął z rąk niemieckiego okupanta strzałem w tył głowy w 1939 roku.

Pałac

Tradycja rezydencji szlacheckiej w tym miejscu wywodzi się przynajmniej z XVII wieku. Pierwotny dwór w Grodźcu, którego mury w formie szczątkowej zachowały się do naszych czasów wzniesiono w 1639 roku dla Abrahama Ciświckiego. W ciągu wieków rezydencja wraz z parkiem należała do różnych rodzin- Jaskólskich, Kożuchowskich, Stadnickich oraz Bielińskich. Początków nowej budowli określanej mianem pałacu należy szukać w drugiej połowie XVIII wieku. Imponujący sześciokolumnowy portyk z trójkątnym naczółkiem miał powstać na początku kolejnego wieku dla rodziny Bielińskich. W 1875 roku pałac trafił w ręce bogatej rodziny Kwileckich, którzy zmodernizowali rezydencję. W finalnym efekcie różnych przebudów, remontów i adaptacji powstał niezwykle zgrabny budynek wpisany w park krajobrazowy. Od strony głównego podjazdu budynek jest parterowy z mieszkalnym poddaszem, natomiast od elewacji ogrodowej pałac nabiera bardziej majestatycznego wyglądu- część środkowa liczy wówczas trzy kondygnacje. Jest to efekt zręcznego wykorzystania skarpy a także zastosowania wysokiego podpiwniczenia. W przyziemiu najstarszej części zachowały się sklepienia kolebkowe.

Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez skarb państwa. Tak jak w wielu budynkach tego typu umieszczono tutaj szkołę podstawową, a folwarkiem administrowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Na elewacji pałacu do dzisiaj wisi tabliczka informująca, iż niegdyś znajdowało się tutaj także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Obecnie całość prezentuje niezwykle smutny obraz- niezabezpieczony zabytek pozbawiony jest jakiekolwiek opieki, a wnętrza przypominają bardziej wysypisko. Po ilości różnego typu butelek można także stwierdzić, iż miejscowa społeczność uczyniła z pałacu… melinę. Odwiedziłem setki podobnych miejsc, ale obraz zniszczonego pałacu w Grodźcu pozostanie ze mną na długo. Ponoć potomkowie rodziny Kwileckich czynią starania, aby rezydencja wróciła do swojej świetności- pozostaje trzymać kciuki, aby nie było na to już za późno. Remontu nie ułatwiają także nieżyciowe przepisy kwalifikujące park jako… nieruchomość rolną. Szkoda jakby tak cenne założenie parkowo- pałacowe miało przestać istnieć.

Oficyna

Tuż obok pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna z początku XIX wieku, określana niekiedy mianem dworu lub nowego pałacu. Stan budynku jest bardzo zły.

Kościół

Neogotycki kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Grodźcu z końca XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA