Pałac w Grodźcu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grodziec

Wieś położona w powiecie konińskim, siedziba gminy Grodziec. Pierwsze pisane wzmianki o Grodźcu pochodzą z 1394 roku jako własność Jana de Lichina. Po zakupie majątku po Bielińskich gospodarujących tutaj w XVIII wieku nowi właściciele, Kwileccy, stopniowo usprawniali prace folwarku. Kazimierz Kwilecki należał swojego czasu do pierwszej setki najbogatszych właścicieli ziemskich w międzywojennej Polsce. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Stanisław Kwilecki- była to postać bardzo zasłużona dla lokalnej społeczności, weteran powstania wielkopolskiego oraz wojny bolszewickiej. Zginął z rąk niemieckiego okupanta strzałem w tył głowy w 1939 roku.

Pałac

Tradycja rezydencji szlacheckiej w tym miejscu wywodzi się przynajmniej z XVII wieku. Pierwotny dwór w Grodźcu, którego mury w formie szczątkowej zachowały się do naszych czasów wzniesiono w 1639 roku dla Abrahama Ciświckiego. W ciągu wieków rezydencja wraz z parkiem należała do różnych rodzin- Jaskólskich, Kożuchowskich, Stadnickich oraz Bielińskich. Początków nowej budowli określanej mianem pałacu należy szukać w drugiej połowie XVIII wieku. Imponujący sześciokolumnowy portyk z trójkątnym naczółkiem miał powstać na początku kolejnego wieku dla rodziny Bielińskich. W 1875 roku pałac trafił w ręce bogatej rodziny Kwileckich, którzy zmodernizowali rezydencję. W finalnym efekcie różnych przebudów, remontów i adaptacji powstał niezwykle zgrabny budynek wpisany w park krajobrazowy. Od strony głównego podjazdu budynek jest parterowy z mieszkalnym poddaszem, natomiast od elewacji ogrodowej pałac nabiera bardziej majestatycznego wyglądu- część środkowa liczy wówczas trzy kondygnacje. Jest to efekt zręcznego wykorzystania skarpy a także zastosowania wysokiego podpiwniczenia. W przyziemiu najstarszej części zachowały się sklepienia kolebkowe.

Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez skarb państwa. Tak jak w wielu budynkach tego typu umieszczono tutaj szkołę podstawową, a folwarkiem administrowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Na elewacji pałacu do dzisiaj wisi tabliczka informująca, iż niegdyś znajdowało się tutaj także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Obecnie całość prezentuje niezwykle smutny obraz- niezabezpieczony zabytek pozbawiony jest jakiekolwiek opieki, a wnętrza przypominają bardziej wysypisko. Po ilości różnego typu butelek można także stwierdzić, iż miejscowa społeczność uczyniła z pałacu… melinę. Odwiedziłem setki podobnych miejsc, ale obraz zniszczonego pałacu w Grodźcu pozostanie ze mną na długo. Ponoć potomkowie rodziny Kwileckich czynią starania, aby rezydencja wróciła do swojej świetności- pozostaje trzymać kciuki, aby nie było na to już za późno. Remontu nie ułatwiają także nieżyciowe przepisy kwalifikujące park jako… nieruchomość rolną. Szkoda jakby tak cenne założenie parkowo- pałacowe miało przestać istnieć.

Oficyna

Tuż obok pałacu znajduje się klasycystyczna oficyna z początku XIX wieku, określana niekiedy mianem dworu lub nowego pałacu. Stan budynku jest bardzo zły.

Kościół

Neogotycki kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Grodźcu z końca XIX wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version