Grodzisko w Grodzisku
grodzisko,  kościół murowany,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Grodzisko

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Pleszew. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się już przed 1160 rokiem, kiedy to z nadania Eudoksji, drugiej żony Mieszka III, przeszła z rąk książęcych na własność klasztoru bożogrobców w Miechowie.

Grodzisko

Jedno z lepiej zachowanych i przebadanych grodzisk w Wielkopolsce. Od dawna miejsce to wzbudzało zainteresowanie badaczy. Pierwsze znane plany osady wykonał W. Schwarz już w 1880 roku. Znane są także zdjęcia lotnicze z 1935 roku W. Kowalenki. Grodzisko wielokrotnie było poddawane badaniom i jest niezwykle ciekawym stanowiskiem archeologicznym. Osada zawiera elementy zarówno z wczesnej epoki żelaza, jak i wczesnego średniowiecza. Gród miał być jednym z punktów oporu w walkach Władysława Łokietka z Krzyżakami.

Dzięki archeologom wiemy, iż pierwotny wał był zbudowany w konstrukcji przekładkowej z warstw belek ułożonych na przemian wzdłuż i w poprzek. Jego wysokość wynosiła około 2 metrów przy szerokości około 10 metrów. Wśród konstrukcji znaleziono ceramikę kultury łużyckiej. W okolicznym lesie znajdują się ponadto kurhany sprzed 3.500 lat!

Kościół

Klasycystyczny kościół pw. św. Mikołaja powstały w latach 1802-1806 w miejscu wcześniejszych świątyń. Wieża od strony zachodniej została dobudowana w 1890 roku. Wewnątrz wyposażenie klasycystyczne z okresu budowy oraz polichromia z 1913 roku. W ołtarzu głównym znajduje się namalowana na drewnie osiemnastowieczna kopia obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA