Grodzisko w Grodzisku
grodzisko,  kościół murowany,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Grodzisko

Wieś położona w powiecie pleszewskim, w gminie Pleszew, nad Prosną. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się już przed 1160 rokiem, kiedy to z nadania Eudoksji, drugiej żony Mieszka III, przeszła z rąk książęcych na własność klasztoru bożogrobców w Miechowie.

Grodzisko

Jedno z lepiej zachowanych i przebadanych grodzisk w Wielkopolsce. Od dawna miejsce to wzbudzało zainteresowanie badaczy. Pierwsze znane plany osady wykonał W. Schwarz już w 1880 roku. Znane są także zdjęcia lotnicze z 1935 roku W. Kowalenki. Grodzisko wielokrotnie było poddawane badaniom i jest niezwykle ciekawym stanowiskiem archeologicznym. Osada zawiera elementy zarówno z wczesnej epoki żelaza, jak i wczesnego średniowiecza. Gród miał być jednym z punktów oporu w walkach Władysława Łokietka z Krzyżakami.

Dzięki archeologom wiemy, iż pierwotny wał był zbudowany w konstrukcji przekładkowej z warstw belek ułożonych na przemian wzdłuż i w poprzek. Jego wysokość wynosiła około 2 metrów przy szerokości około 10 metrów. Wśród konstrukcji znaleziono ceramikę kultury łużyckiej. W okolicznym lesie znajdują się ponadto kurhany sprzed 3.500 lat!

Kościół

Klasycystyczny kościół pw. św. Mikołaja powstały w latach 1802-1806 w miejscu wcześniejszych świątyń. Wieża od strony zachodniej została dobudowana w 1890 roku. Wewnątrz wyposażenie klasycystyczne z okresu budowy oraz polichromia z 1913 roku. W ołtarzu głównym znajduje się namalowana na drewnie osiemnastowieczna kopia obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version