Dwór w Grzybnie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grzybno

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze pisane wzmianki o Grzybnie pochodzą z 1387 roku, kiedy to właścicielem wsi jest Tomisław z Grzybna. Pod koniec XIX wieku powierzchnia majątku wynosiła 309 ha, a w 1907 było to już 368 ha. Hodowano tutaj konie a także w skromnej ilości bydło oraz świnie. Niespełna dziesięć lat później majątek zubożał o trochę ponad 100 ha. W rękach rodziny Günther wieś była od 1876 aż do 1944 roku.

Dwór

Sporych rozmiarów dwór zbudowany dla rodziny Günther w stylu eklektycznym, z widocznymi także cechami modernizmu. Co do datacji obiektu są pewne rozbieżności, w źródłach pojawiają się lata 1899-1905, a w rejestrze zabytków jest to 1914-1920. Z pewnością jednak w tym samym miejscu założenie dworskie istniało już w połowie XVIII wieku. Ze spisu wynikało, że drewniany obiekt chylił się już ku upadkowi, a kolejny powstał w połowie XIX wieku. Obiekt istniejący do dzisiaj zbudowano na murach poprzedniej siedziby. To spory budynek , który wieńczy wysoki, czterospadowy dach. Na skutek wadliwie przeprowadzonych remontów właściwie nie zachował się żaden wyraźniejszy detal architektoniczny. Wnętrze rezydencji znacznie przekształcono na potrzeby działającej do dzisiaj szkoły. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA