Dwór w Grzybnie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Grzybno

Wieś leżąca w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze pisane wzmianki o Grzybnie pochodzą z 1387 roku, kiedy to właścicielem wsi jest Tomisław z Grzybna. Pod koniec XIX wieku powierzchnia majątku wynosiła 309 ha, a w 1907 było to już 368 ha. Hodowano tutaj konie a także w skromnej ilości bydło oraz świnie. Niespełna dziesięć lat później majątek zubożał o trochę ponad 100 ha. W rękach rodziny Günther wieś była od 1876 aż do 1944 roku.

Dwór

Sporych rozmiarów dwór zbudowany dla rodziny Günther w stylu eklektycznym, z widocznymi także cechami modernizmu. Co do datacji obiektu są pewne rozbieżności, w źródłach pojawiają się lata 1899-1905, a w rejestrze zabytków jest to 1914-1920. Z pewnością jednak w tym samym miejscu założenie dworskie istniało już w połowie XVIII wieku. Ze spisu wynikało, że drewniany obiekt chylił się już ku upadkowi, a kolejny powstał w połowie XIX wieku. Obiekt istniejący do dzisiaj zbudowano na murach poprzedniej siedziby. To spory budynek , który wieńczy wysoki, czterospadowy dach. Na skutek wadliwie przeprowadzonych remontów właściwie nie zachował się żaden wyraźniejszy detal architektoniczny. Wnętrze rezydencji znacznie przekształcono na potrzeby działającej do dzisiaj szkoły. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA