kościół drewniany,  kościół murowany,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Grzybowo

Grzybowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie wrzesińskim, około 8 km. na północny wschód od Wrześni. Pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą już z mezolitu. Na początku X wieku powstał tutaj gród, który przez badaczy uznawany jest za jeden z największych jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. Pierwsze badania prowadzone były już w XIX wieku przez niemieckiego badacza Wilhelma Schwartza. Kontynuatorem tych prac archeologicznych był Olgierd Brzeski, który w 1937 roku założył na majdanie grodziska niewielki wykop sondażowy.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała z 1757 roku. Pierwsze wzmianki o miejscu kultu w Grzybowie pojawiły się w 1399 roku. Obecna świątynia jest obiektem orientowanym, konstrukcji zrębowej, z węższym prezbiterium.

Kaplica

Kaplicy grobowa rodziny Lutomskich wzniesiona w kształcie rotundy w 1936 roku z kamieni polnych. Przy jej budowie wzorowano się na wczesnoromańskiej rotundy św. Feliksa i Adaukta z X wieku powstałej na Wawelu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA