atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół drewniany,  kościół murowany,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  skansen,  świątynie,  szlak piastowski,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś

Grzybowo

Grzybowo to wieś położona w powiecie wrzesińskim, około 8 km. na północny wschód od Wrześni. Pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą już z mezolitu. Na początku X wieku powstał tutaj gród, który przez badaczy uznawany jest za jeden z największych jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. Pierwsze badania prowadzone były już w XIX wieku przez niemieckiego badacza Wilhelma Schwartza. Kontynuatorem tych prac archeologicznych był Olgierd Brzeski, który w 1937 roku założył na majdanie grodziska niewielki wykop sondażowy.

Grodzisko

Grodzisko w Grzybowie można zaliczyć do jednego z największych tego typu miejsc, jakie powstały w okresie tworzenia się piastowskiego państwa. Zajmuje powierzchnię niespełna 5 ha a kształtem zbliżone jest do czworoboku o zaokrąglonych narożnikach. Pozostałości wału sięgają do imponujących 9 metrów wysokości, co pokazuje jak mocno ufortyfikowanym obiektem było to miejsce powstałe w X wieku. Pierwotnie wymiary grodu były dużo skromniejsze, dopiero z czasem stało się ważnym dla państwowości ośrodkiem. Na podstawie dotychczasowych badań stwierdzono, że ostatnie etapy przebudowy siedliska przypadają na początki XI wieku. Na ten okres datuje się niektóre obiekty posadowione wewnątrz grodu. Natomiast koniec stabilnego, stałego zamieszkiwania tej lokacji, określa się na okres nie później niż połowa XI wieku.

Pawilon muzealny w Grzybowie

Od 1997 roku gród w Grzybowie stanowi własność Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Nadal prowadzone są tutaj systematyczne badania obejmujące całą powierzchnię grodu. Co ciekawe dotąd przebadano zaledwie niewielką część obiektu. Wśród znalezisk pozyskanych podczas badań wykopaliskowych najliczniejszą kategorię stanowi ceramika oraz różne narzędzia codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziony w XIX wieku skarb, składający się z ponad 800 srebrnych monet arabskich zwanych dirhemami. Ich obecność świadczy o dalekosiężnej wymianie handlowej i uczestnictwie wczesnego państwa piastowskiego w szerokim kontekście geopolitycznym.

Fragment skromnego skansenu w Grzybowie

Współcześnie, w ramach zagospodarowania terenu, oczyszczono wały i wnętrze grodziska z dzikiej roślinności, a na miejscu pola uprawnego powstał nowoczesny pawilon muzealny stylizowany na historyczna bramę wjazdową z salą wystawową i dydaktyczną, a także biblioteką i pracowniami archeologów. Przed zwiedzeniem obiektu zalecam do odwiedzenia strony internetowej placówki, gdzie znajdziemy aktualne ceny biletów oraz godziny otwarcia.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała z 1757 roku. Pierwsze wzmianki o miejscu kultu w Grzybowie pojawiły się w 1399 roku. Obecna świątynia jest obiektem orientowanym, konstrukcji zrębowej, z węższym prezbiterium.

Kaplica

Kaplicy grobowa rodziny Lutomskich wzniesiona w kształcie rotundy w 1936 roku z kamieni polnych. Przy jej budowie wzorowano się na wczesnoromańskiej rotundy św. Feliksa i Adaukta z X wieku powstałej na Wawelu.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version