pałac,  park krajobrazowy,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gulczewo

Wieś położona w powiecie wrzesińskim w gminie Września. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1397 roku i dotyczą wzmianki o sporze sądowym z Piotrem Golęczewskim z Sędziwojem Gałązką z Gulczewa i Janem ze wsi Żdżarowite. Miejscowość podzielona była pierwotnie na kilka mniejszych i przechodziła w okresie średniowiecza z rąk do rąk. Wiadomo, iż w XV wieku istniał tutaj drewniany dwór wzniesiony dla rodziny, która jako nazwisko obrała sobie nazwę Gulczewskich. Dokumenty aż do XVI wieku wspominają o potomkach tego rodu. W latach 70. XVI wieku we wsi pojawiają się Bojeńscy, Nieniewscy, a następnie Sobiesierscy, Morawscy oraz wiele innych rodzin. Po III rozbiorze Polski Gulczewo przeszło pod zarząd pruski, zaś majątkiem zarządzali posesorzy. W latach 30. XIX wieku dobra kupują Kamińscy. Jako ciekawostkę można dodać, iż najmłodsza córka Jana oraz Józefiny Kamińskich zmarła po zachowaniu na tyfus w zakładzie wodoleczniczym w Dębnie w dniu 17 września 1853 roku. Zapewne już w 2. połowie XIX wieku Gulczewo przeszło w ręce niemieckie. Dobrami o powierzchni 455 ha w I połowie XX wieku zarządzali Alfred i Emma Fleischer.

Pałac

Późnoklasycystyczny pałac, określany niekiedy mianem dworu, z końca XIX wieku o powierzchni użytkowej wynoszącej około 1000 m2. Jest to obiekt parterowy, wzniesiony z wykorzystaniem okazałej piwnicy, nakryty dwuspadowym dachem. Do głównego wejścia prowadzi półokrągły podjazd, zaś w elewacji ogrodowej schody i niewielki taras. Pośrodku każdej z elewacji umieszczono pozorne, piętrowe ryzality, zwieńczone trójkątnymi frontonami.

Pałac w Gulczewie

W okresie powojennym w pałacu funkcjonowała klubokawiarnia, biura oraz mieszkania. Obecnie pałac jest opuszczony i chyli się ku upadkowi. Do niedawna rezydencja była także wystawiona na sprzedaż. Wokół skromny park krajobrazowy o powierzchni niespełna 4 ha oraz dawna zabudowa folwarczna w skład której wchodzą obiekty z XIX wieku takie jak obora i jałownik, stodoła, magazyn zbożowy, kurnik oraz domy mieszkalne pracowników folwarcznych.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version