Pałac w Gułtowach
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół drewniany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Gułtowy

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Po raz pierwszy wzmiankowana była w 1311 roku jako Golutow. Do końca XV wieku należała do rodziny Grzymalitów. W 1578 roku pojawiają się informacje o własności kościelnej. W wieku XVI wieś przeszła w ręce Gułtowskich, a kolejnymi właścicielami byli Skaławscy, Słuccy, Bnińscy oraz Ostrowscy. Ostatecznie Gułtowy powróciły do Bnińskich, którzy gospodarowali tutaj do 1939 roku. Ostatnim właścicielem był Adolf Bniński. Warto wspomnieć, iż w 1821 roku w gułtowskim pałacu gościł Julian Ursyn Niemcewicz, który był spokrewniony z właścicielami majątku.

Pałac

Barokowy pałac rodziny Bnińskich z lat 1780-1786 wzniesiony został według projektu nadwornego architekta saskiego Ignacego Graffa (był to także architekt Sułkowskich z Rydzyny). Wcześniej w tym miejscu znajdował się podniszczony drewniany dwór. Rezydencja prezentuje styl późnobarokowy, a charakterystycznym elementem tego dwukondygnacyjnego budynku jest wysoki podjazd oraz centralny ryzalit z herbem Łodzia.

Wnętrza zachowały częściowo swoją bogatą dekorację- zobaczymy tutaj freski autorstwa Antoniego Smuglewicza w sali balowej, dekoracje sztukatorską kilku innych pomieszczeń oraz bogato zdobione neobarokowe schody. Oddajmy głos Kazimierzowi Rucińskiemu, który w 1913 roku wydał książkę o wielkopolskich rezydencjach, opisał też Gułtowy:

Dekoracya wnętrza była rozpoczęta nader starannie i wytwornie. Niestety zawieruchy wojenne czasów napoleońskich przerwały przeprowadzenie podjętych prac. Tylko rząd sal na parterze od strony parku posiada projektowany wygląd. Piękne te dekoracye, stiuki, gzymsy, fryzy i rozety wykonali rękodzielnicy włoscy. Motywy tych dekoracyi, jako też technika wykonania mają charakter stylu cesarstwa. Wielka sala jadalna, zajmująca prawie całe zachodnie skrzydło, przez wysokość parteru i piętra posiada starą, przed kilku laty niezbyt szczęśliwie odnowioną malaturę, która na ścianach i plafonie naśladuje motywy architektoniczne, plastyczne: rząd pilastrów dźwigających architraw, bogato zdobiony i mocno wyładowany gzyms i rzeźbiony podział plafonu. Dwór gułtowski posiada jeszcze kilka cennych zabytków stolarstwa, mebli, piękną kolekcyę drobnych rzeźb
i dosyć obfitą bibliotekę domową.
Opis okraszony jest fotografiami pałacu z epoki:

Wyposażenie wnętrza niestety nie zachowało się do naszych czasów. Cud, że rezydencja jeszcze stoi po zawierusze wojennej i stratach, które uczynili żołnierze radzieccy. W podniszczonych murach po 1945 roku umiejscowiono miejscowy PGR. Mogłoby się wydawać, że przypieczętuje to los pałacu, ale było wręcz przeciwnie. Od 1968 roku trwały tutaj prace restauratorskie, a budynek przetrwał zmiany ustrojowe. Szczęśliwie w 1995 roku podpisany został akt notarialny, w którym Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa przekazała zespół pałacowo-parkowy Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W drugim akcie, podpisanym przez Wacława Bnińskiego w imieniu córki ostatniego właściciela majątku, stwierdzono, że przejęcie zespołu przez Uniwersytet jest zgodne z intencją darczyńcy, Marii Bnińskiej. Prace remontowe prowadzone przez uniwersytet przerwał we wrześniu 2009 roku pokaźny pożar pałacu, jednak szczęśliwie udało się je kontynuować a dzisiaj rezydencja prezentuje się wprost wspaniale. W oficynie pałacowej, także projektu Ignacego Graffa, zlokalizowano natomiast niewielki hotel. Obiekty dostępne są z zewnątrz.

Kościół

Pierwszy drewniany kościół w Gułtowach istniał już na początku XVI wieku. Obecna świątynia pw. św. Kazimierza pochodzi z lat 1737-1738 z fundacji skarbnika poznańskiego Marcina Skaławskiego. Drewniana wieża jest późniejsza – wzniesiono ją w 1834 roku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version