atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Gutów

Wieś w gminie gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski w powiecie ostrowskim. Liczy około 300 mieszkańców. Miejscowość jest znana od conajmniej 1403 roku. W 1562 roku wieś została podzielona pomiędzy Franciszkiem i Janem Gutowskim. Od połowy XIX wieku Gutów należał do Tadeusza Zakrzewskiego, a po jego śmierci 1865 roku do spadkobierców. W 1888 roku wieś została odsprzedana rodzinie Mendelsohnów, którzy gospodarowali tutaj aż do 1945 roku. Pod koniec XIX wieku majątek liczył ok. 410 ha, a w 1935 roku 831 ha.

Pałac

Pałac wzniesiony ok. 1875 roku, a następnie rozbudowany w stylu eklektycznym z użyciem form neoromańskich i neogotyckich. Cechą charakterystyczną jest wieża na planie elipsy. Rezydencja jest złożona z kilku brył o różnej wysokości na rzucie litery L. Elewacja pierwotnie była otynkowana, urozmaicona poziomym żłobkowaniem.

Po 1945 roku obiektem zarządzał PGR, doprowadzając go do całkowitej ruiny. Dzieła odbudowy podjął się pięćdziesiąt lat później nowy właściciel Lech Studniewski, który podniósł pałac z ruiny nadając mu nową funkcję. Rezydencję otacza park krajobrazowy założony w XIX wieku z licznymi starymi drzewami oraz sporym stawem.

Obecnie to stale rozbudowywany kompleks rozrywkowy z miejscami noclegowymi i restauracją. Ponadto oferujący szereg atrakcji dla rodzin- w tym mini zoo z…tygrysami bengalskimi, stadninę koni a w sezonie obszerny plac zabaw dla dzieci z zamkami dmuchanymi oraz rowerami wodnymi.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version