Pałac w Iwnie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Iwno

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Pierwsza wzmianka w źródłach pojawia się w 1319 roku jako wieś Gywna. Należała do takich rodów jak Grzymalici, Tomiccy, Iwińscy, Cieleccy, Ponińscy, Krzyccy, a ostatecznie od XIX wieku do 1939 roku do Mielżyńskich. Znaczny rozwój majątku nastąpił w okresie międzywojennym. Ważną część dochodów stanowiła hodowla koni, która jest kontynuowana tutaj do dzisiaj.

Pałac

Imponujący rozmiarami pałac Mielżyńskich wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym. Projekt pałacu przypuszczalnie powstał z ręki Seweryna Mielżyńskiego. W latach późniejszych rezydencję powiększono o dwa boczne, spore pawilony połączone z korpusem korytarzowym łącznikiem. Przed 1912 roku dobudowano także oranżerię oraz powiększono taras przed wejściem głównym. Największym pomieszczeniem jest sala balowa ze zwierciadlanym sklepieniem o bogatej dekoracji sztukatorskiej. Elewacja frontowa pałacu jest jedenastoosiowa, podzielona gzymsem. W elewacji ogrodowej dominującym elementem jest okazały joński portyk.

W pobliżu rezydencji wznosi się w miejscu dawnego barokowe dworu oficyna pałacowa przekształcona na hotelik Karino. Całość otacza obszerny, ponad 20 ha park krajobrazowy usytuowany na naturalnym stoku opadającym w stronę Jeziora Iwieńskiego. Całość dostępna z zewnątrz. Po więcej informacji odsyłam na stronę stadniny.

Kościół

Kościół pw. NMP Szklaplerznej został zbudowany w latach 1778-80 z fundacji Franciszki ze Skoszewskich Krzyckiej. Wzniesiono go na planie krzyża greckiego z wieżą w fasadzie. Wyposażenie przeważnie z XVIII wieku. Lokalizacja świątyni nad górce nad brzegiem jeziora czyli go niezwykle fotogenicznym.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version