Pałac w Iwnie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Iwno

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Kostrzyn. Pierwsza wzmianka w źródłach pojawia się w 1319 roku jako wieś Gywna. Należała do takich rodów jak Grzymalici, Tomiccy, Iwińscy, Cieleccy, Ponińscy, Krzyccy, a ostatecznie od XIX wieku do 1939 roku do Mielżyńskich. Znaczny rozwój majątku nastąpił w okresie międzywojennym. Ważną część dochodów stanowiła hodowla koni, która jest kontynuowana tutaj do dzisiaj.

Pałac

Imponujący rozmiarami pałac Mielżyńskich wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym. Projekt pałacu przypuszczalnie powstał z ręki Seweryna Mielżyńskiego. W latach późniejszych rezydencję powiększono o dwa boczne, spore pawilony połączone z korpusem korytarzowym łącznikiem. Przed 1912 roku dobudowano także oranżerię oraz powiększono taras przed wejściem głównym. Największym pomieszczeniem jest sala balowa ze zwierciadlanym sklepieniem o bogatej dekoracji sztukatorskiej. Elewacja frontowa pałacu jest jedenastoosiowa, podzielona gzymsem. W elewacji ogrodowej dominującym elementem jest okazały joński portyk.

W pobliżu rezydencji wznosi się w miejscu dawnego barokowe dworu oficyna pałacowa przekształcona na hotelik Karino. Całość otacza obszerny, ponad 20 ha park krajobrazowy usytuowany na naturalnym stoku opadającym w stronę Jeziora Iwieńskiego. Całość dostępna z zewnątrz. Po więcej informacji odsyłam na stronę stadniny.

Kościół

Kościół pw. NMP Szklaplerznej został zbudowany w latach 1778-80 z fundacji Franciszki ze Skoszewskich Krzyckiej. Wzniesiono go na planie krzyża greckiego z wieżą w fasadzie. Wyposażenie przeważnie z XVIII wieku. Lokalizacja świątyni nad górce nad brzegiem jeziora czyli go niezwykle fotogenicznym.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version