Kościół w Jabłkowie
dwór,  kościół drewniany,  park krajobrazowy,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jabłkowo

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Skoki. Miejscowość o sympatycznej i apetycznej nazwie wzmiankowana jest od XIV wieku. Wówczas należała do biskupów gnieźnieńskich, a później do Jabłkowskich i Brzeskich. W XIX wieku mieszkało tutaj 99 osób w trzynastu domach. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z 1754 roku z fundacji Ludwika Dorpowskiego. Jest to budowla orientowana o konstrukcji zrębowej ścian. Wyposażenie wnętrza przeważnie barokowe z XVIII wieku. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się murowany grobowiec rodziny Brzeskich, dawnych właścicieli wsi.

Dwór

Klasycystyczny dwór rodziny Brzeskich z pierwszej połowy XIX wieku. Został on rozbudowany na początku XX wieku o sporą dwukondygnacyjną część. Front rezydencji do dzisiaj zdobi drewniany ganek. Niewielki park krajobrazowy mimo znacznego zaniedbania jest dostępny- dwór natomiast pozostaje zamknięty. Ponoć został wyremontowany z funduszy unijnych na cele społeczne, a dokładniej Dom Kultury, lecz projekt jego zagospodarowania widocznie nie wypalił i stoi teraz opuszczony. Wokół znajdują się drewniane obiekty stylizowane na wiejskie chaty.

W trakcie II wojny światowej majątkiem zarządzał Niemiec o nazwisku Schneider. Ostatni przedwojenny właściciel dworu Lech Zaborowski zmarł na wygnaniu w Zamościu. Żona Lecha zmarła przed nim- w 1934 roku w wyniku wypadku samochodowego i została pochowana w grobowcu w Jabłkowie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version