Kościół w Jabłkowie
dwór,  kościół drewniany,  park krajobrazowy,  Powiat wągrowiecki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Szlak kościołów drewnianych Puszczy Zielonki,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jabłkowo

Wieś położona w powiecie wągrowieckim w gminie Skoki. Miejscowość o sympatycznej i apetycznej nazwie wzmiankowana jest od XIV wieku. Wówczas należała do biskupów gnieźnieńskich, a później do Jabłkowskich i Brzeskich. W XIX wieku mieszkało tutaj 99 osób w trzynastu domach. Wieś znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonki.

Kościół

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z 1754 roku z fundacji Ludwika Dorpowskiego. Jest to budowla orientowana o konstrukcji zrębowej ścian. Wyposażenie wnętrza przeważnie barokowe z XVIII wieku. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się murowany grobowiec rodziny Brzeskich, dawnych właścicieli wsi.

Dwór

Klasycystyczny dwór rodziny Brzeskich z pierwszej połowy XIX wieku. Został on rozbudowany na początku XX wieku o sporą dwukondygnacyjną część. Front rezydencji do dzisiaj zdobi drewniany ganek. Niewielki park krajobrazowy mimo znacznego zaniedbania jest dostępny- dwór natomiast pozostaje zamknięty. Ponoć został wyremontowany z funduszy unijnych na cele społeczne, a dokładniej Dom Kultury, lecz projekt jego zagospodarowania widocznie nie wypalił i stoi teraz opuszczony. Wokół znajdują się drewniane obiekty stylizowane na wiejskie chaty.

W trakcie II wojny światowej majątkiem zarządzał Niemiec o nazwisku Schneider. Ostatni przedwojenny właściciel dworu Lech Zaborowski zmarł na wygnaniu w Zamościu. Żona Lecha zmarła przed nim- w 1934 roku w wyniku wypadku samochodowego i została pochowana w grobowcu w Jabłkowie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version