pałac,  park krajobrazowy,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jaktorówko

Booking.com

Osada położona w powiecie chodzieskim w gminie Szamocin. Miejscowość ma stosunkowo krótką historię, jej nazwa pochodzi dopiero z okresu międzywojnia. Od połowy XVII wieku istniał w tym miejscu młyn zwany Hammersmühle należący do majątku w pobliskim Jaktorowie. W XIX wieku utworzono tutaj niewielki folwark. W 1926 roku właścicielem majątku był Erich Selchow.

Pałacyk myśliwski

Pierwszą rezydencję z połowy XIX wieku zbudowano prawdopodobnie dla Józefa Lipskiego. Obecnie istniejący pałacyk myśliwski pochodzi z około 1900 roku. Kolejnym właścicielem miała być rodzina Selchow. Po wojnie majątek przejęły Państwowe Gospodarstwa Rolne, następnie rezydencja była dzierżawiona przez prywatnych właścicieli, którzy utworzyli w nim pensjonat dla zagranicznych myśliwych. Opuszczony około 2010 roku znalazł nowego nabywcę i od kilku lat jest w trakcie remontu. Z uwagi na własność prywatną jest całkowicie niedostępny- fotografia wykonana z drogi publicznej. Według informacji prasowych zakupił go znany biznesmen z Zakopanego.

Pałacyk myśliwski w Jaktorówce
Dawny folwark w Jaktorówce
Dawny folwark w Jaktorówce

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA