pałac,  park krajobrazowy,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jaktorówko

Osada położona w powiecie chodzieskim w gminie Szamocin. Miejscowość ma stosunkowo krótką historię, jej nazwa pochodzi dopiero z okresu międzywojnia. Od połowy XVII wieku istniał w tym miejscu młyn zwany Hammersmühle należący do majątku w pobliskim Jaktorowie. W XIX wieku utworzono tutaj niewielki folwark. W 1926 roku właścicielem majątku był Erich Selchow.

Pałacyk myśliwski

Pierwszą rezydencję z połowy XIX wieku zbudowano prawdopodobnie dla Józefa Lipskiego. Obecnie istniejący pałacyk myśliwski pochodzi z około 1900 roku. Kolejnym właścicielem miała być rodzina Selchow. Po wojnie majątek przejęły Państwowe Gospodarstwa Rolne, następnie rezydencja była dzierżawiona przez prywatnych właścicieli, którzy utworzyli w nim pensjonat dla zagranicznych myśliwych. Opuszczony około 2010 roku znalazł nowego nabywcę i od kilku lat jest w trakcie remontu. Z uwagi na własność prywatną jest całkowicie niedostępny- fotografia wykonana z drogi publicznej. Według informacji prasowych zakupił go znany biznesmen z Zakopanego.

Pałacyk myśliwski w Jaktorówce
Dawny folwark w Jaktorówce
Dawny folwark w Jaktorówce

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA