Kościół w Jaktorowie
kościół drewniany,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Jaktorowo

Wieś położona w powiecie chodzieskim w gminie Szamocin. Nazwa miejscowości ponoć pochodzi od imienia Jaktor — dawnego spolszczenia Hektora. Pierwsze wzmianki o tutejszych właścicielach ziemskich pochodzą z początku XV wieku, gdy była w posiadaniu Abrahama i Andrzeja Nałęczów, synów Dobrogosta z Jaktorowa. Część wsi wchodziła wówczas w skład sporych dóbr Łukowskich z Łukowa. Historia wsi jest jednak starsza, pierwszy tutejszy kościół wzniesiono po 1288 roku. Około 1555 roku wieś odziedziczyli synowie Sebastiana Jaktorowskiego: Andrzej, Feliks, Mikołaj, Łukasz, Jan i Krzysztof. W drugiej połowie XVII wieku właścicielem Jaktorowa był Kazimierz Łakiński h. Pelikan. Pod koniec XIX wieku majątek został przejęty przez bank, następnie został częściowo rozparcelowany. W 1907 roku dobra nabył Stanisław Maria Marceli hr. Żółtowski h. Ogończyk. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Józef Horoch. Dobra w 1926 roku miały około 1000 ha obszaru i dostarczały 2616 talarów czystego dochodu gruntowego.

Kościół cmentarny

Kościół cmentarny pw. św. Anny wzniesiony w 1763-1776 roku z fundacji Jakuba Łakińskiego w miejscu poprzednich obiektów. Pierwszy kościół z XIII wieku przejęli na przełomie XVI i XVII wieku protestanci. Szczęśliwie w 1904 roku został wyremontowany i wzmocniony przez Adama Żółtowskiego. W okresie międzywojennym wyremontowano dach. Współcześnie parafia także bardzo dba o zabytek.


Obecny obiekt z uwagi na swoją zdwojoną konstrukcję ścian (zrębowa i szkieletowa) stanowi bardzo ciekawy przykład drewnianego budownictwa sakralnego. Wnętrze jest jednonawowe, nakryte prostym stropem pokrytym polichromią z 1947 roku. Wyposażenie pochodzi przełomu XVII i XVIII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version