atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jankowice

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Tarnowo Podgórne. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w pierwszych latach XV wieku. Od samego początku stanowiła własność szlachecką, a w ciągu stuleci przechodziła z rąk do rąk należąc m.in. do Pałuków, Jankowskich, Potulickich, Gembickich, Twardowskich, Engeströmów, Palmów, Kwileckich i Dziewulskich. Warto odnotować, że po śmierci Stefana Kwileckiego, wdowa Jadwiga Zamojska wyszła powtórnie za mąż za Konstantego Dziewulskiego, którego podczas II wojny światowej stracono w zakrzewskim lesie, a reszta rodziny zginęła w niemieckich obozach zagłady.

Pałac

Pałac powstał w 1803 roku na miejscu dawnego dworu dla rodziny Engeströmów. Jego pierwotna forma nawiązuje do awangardowych nurtów modnych w środowisku berlińskim. Jak na ówczesne czasy był to nowoczesny obiekt.

Pałac w Jankowicach przed 1911 rokiem
Pałac w Jankowicach przed 1911 rokiem

Na początku kolejnego stulecia, w 1912 roku, rezydencja została rozbudowana dla Kwileckich poprzez dodanie bocznych skrzydeł i dwóch tarasów według projektu Rogera Sławskiego. Elewacja ogrodowa posiadała taras, wsparty na kolumnach, z widokiem na park. Analogicznie prezentował się front z dziesięcioma kolumnami. W rezultacie powstał niezwykle efektowny pałac, który szczęśliwie przetrwał do dzisiaj. Co ciekawe w okresie międzywojennym goszczono tutaj młodego oficera, później generała i prezydenta Francji… Charles’a de Gaulle’a. Po II wojnie światowej urządzono we wnętrzach rezydencji ośrodek szkoleniowy, który później oddano organizacji studenckiej. Od lat 90. XX wieku budowla powoli niszczała. Po kilkunastu latach, po 2005 roku, pałac wraz z parkiem został przejęty i wyremontowany przez Gminę Tarnowo Podgórne, która ogromnym wysiłkiem uczyniła z tego miejsca prawdziwą perełkę.

Pałac w Jankowicach
Pałac w Jankowicach

Obiekt zaadaptowano na potrzeby centrum kultury, który obecnie należy do grona najładniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Razem z nowoczesnym obiektem wzniesionym w miejscu zrujnowanym oficyny i wozowni oraz przepięknym parkiem całość tworzy wspaniałą przestrzeń dla mieszkańców oraz przyjezdnych gości. Niejeden samorząd może pozazdrościć takiego miejsca. Warto zatrzymać się jeszcze w temacie parku- pierwotnie był on mniejszy, około 12 hektarowy. Obecnie powierzchnia założenia to około 18 hektarów. Park powstał w XIX wieku, a następnie za hrabiego Stefana Kwileckiego został wzbogacony egzotycznym drzewostanem na początku XX wieku przez ogrodnika Augustyna Denizota. Wśród drzew najciekawsze są platany, aleja kasztanowców, jesiony oraz wierzby. Występują tutaj także miłorząb japoński, tulipanowiec amerykański, choina kanadyjska i żywotniki. Współcześnie dodano ciekawe atrakcje jak mały park linowy, siłownie zewnętrzną, plac zabaw dla najmłodszych i ściankę wspinaczkową.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA