Młyn wodny w Jaraczu
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś,  Zabytek techniki

Jaracz

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno przy wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej. Pierwsza pisana wzmianka o młynie w Jaraczu pochodzi z XV wieku.  Pierwszymi znanymi właścicielami byli przedstawiciele rodu Grudzińskich herbu Grzymała z Grudny. W 1510 roku pleban z Parkowa otrzymywał z młyna w Jaraczu dwie ćwiertnie mąki na rok. Na przełomie XIX i XX wieku do tutejszej osady młyńskiej należało 71 hektarów ziemi. Pod koniec XIX stulecia nowi właściciele uregulowali koryto Wełny i zmodernizowali tutejsze obiekty, korzystając także z dobrodziejstwa elektryczności. W tym okresie młynem zarządzali niemieccy osadnicy- rodzina Schwanke, a następnie Koerth. Tradycje młynarstwa, które są tutaj kultywowane od średniowiecza przetrwały do dzisiaj. Miejscowość ta oprócz malowniczego położenia nad rzeką Wełną znana jest przede wszystkim z Muzeum Historii Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego.

Muzeum Młynarstwa w Jaraczu
Ule przy Muzeum Młynarstwa w Jaraczu
Stajnia przymłyńska

Muzeum Młynarstwa

Ta niezwykła placówka edukacyjna, której początków należy szukać w 1981 roku, ulokowana została na terenie dawnej osady młyńskiej. W skład zabudowań wchodzą budynki wznoszone od XVIII do XX wieku takie jak młyn wodny wraz z zespołem kanałów młynówki, wiatrak koźlak, wiatrak turbinowy, stajnia przymłyńska oraz dom mieszkalny. W oryginalnych wnętrzach utworzono ekspozycję przemysłowej techniki młynarskiej prezentującej wyposażenie obiektu podczas użytkowania.

Ciekawym oraz cennym zasobem są modele młynów autorstwa pasjonata inżyniera Feliksa Klaczyńskiego. Zachowało się ponad czterdzieści modeli wiatraków wykonanych w skali 1:40 przedstawiających wszystkie XIX-wieczne typy młynów z terenu Polski. Duże wrażenie na zwiedzających robi wnętrze murowanego młyna gospodarczego z wyposażeniem pochodzącym z początku XX wieku oraz licznymi makietami, tablicami informacyjnymi i eksponatami. Co ciekawe najstarsze żarno nieckowate z Bnina datowane jest na około VIII wiek p.n.e!

Atrakcją są także okazjonalnie organizowanie pokazy pracy wiatraka przy wykorzystaniu siły wiatru. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się stanowiska, gdzie własnoręcznie można sprawdzić, jak pracują żarna czy inne dawne maszyny. Placówka ta przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej, a cały teren jest bardzo przyjazny dzieciom. To niezwykle wartościowe miejsce na mapie polskich zabytków techniki. Po szczegóły dotyczące zwiedzania oraz cen biletów odsyłam do oficjalnej strony internetowej muzeum.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version