dwór,  kościół murowany,  Miasto,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Jaraczewo

Booking.com

Miasto położone w powiecie jarocińskim, siedziba gminy o tej samej nazwie. Pierwsze informacje źródłowe pochodzą z XIV wieku. Było to gniazdo rodowe Jaraczewskich herbu Zaremba, którzy gospodarzyli tutaj przez stulecia. Dzięki staraniom Trybucy Jaraczewskiego król Zygmunta I Stary wystawił w 1519 roku przywilej lokacyjny. Przez całą swoją historię była to stosunkowo niewielka miejscowość, w 1789 roku liczyła zaledwie 322 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o obecności Żydów na tych terenach pochodzą z XVIII wieku. Zostali sprowadzeni prawdopodobnie przez właścicieli ośrodka. Z czasem wystawiono tutaj nawet synagogę, która częściowo zachowała się do naszych czasów. W 1871 roku Jaraczewo liczyło 1105 osób zamieszkujących 92 domy, w tym 832 katolików, 126 ewangelików i 147 żydów. Prawa miejskie miejscowość utrzymuje do 1934 roku. Ponownie stało się miastem dopiero w 2016 roku.

Ciekawy opis miasteczka zachował się dzięki wspomnieniom opublikowanym w książce Marianna i Róże, napisanej przez Janinę Fedorowicz oraz Joannę Konopińską na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich. Jaraczewo ma dużo uroku cichej mieściny. Na środku rynku stoi ratusz dopasowany wielkością do tej małej osady, ładnie pomalowany na jasny, kremowy kolor. Wokół domki prawie jak zabawki, ale wszystkie czyste, schludne, przyjemne. Następnego dnia rankiem wstąpiliśmy na chwilę do kościoła, gdzie znajdują się grobowce Jaraczewskich, odgałęzienia starożytnego rodu Zarembów. Wychodząc z parku okalającego kościół, napotkaliśmy proboszcza, który okazał się dobrym znajomym pana Królaka. Zaprosił nas zatem na filiżankę kawy z pyszną śmietaną. Współczesne Jaraczewo trudno uznać za ciekawe miejsce do spędzania urlopu. Dawniej zapewne rynek miał coś w sobie z uroku małych miejscowości, lecz dzisiaj przecina go ruchliwa droga. Na próżno szukać tutaj także dawnego ratusza. Został się za to kościół, właściwie jedyny wartościowy zabytek miasteczka, który odwiedzili nasi bohaterowie.

Kościół

Pierwsze informacje o założonej tutaj parafii pochodzą z 1422 roku. O pierwszej drewnianej świątyni właściwie niewiele wiadomo- została ona zastąpiona w 1671 roku kolejną świątynią. W następnym stuleciu dostawiono do niej późnobarokową wieże z kruchtą w przyziemiu. Do tej wieży, po rozebraniu drewnianej nawy, wybudowano w 1843 roku z fundacji Edwarda Jaraczewskiego obecną świątynie. W takim stanie obiekt możemy oglądać do dzisiaj. We wnętrzu zobaczymy rzadko spotykane późnoklasycystyczne ołtarze. Najstarszym elementem wyposażenie wnętrze jest najprawdopodobniej późnogotycki krucyfiks z początków XVI wieku.

Dwór

Dwór z początku XIX wieku wzniesiony na planie prostokąta zapewne dla Hieronima Jaraczewskiego w miejscu wcześniejszych obiektów. Dawniej część dworska była osobną wsią o nazwie Chytrowo.

Dwór w Jaraczewie

Od zachodu do zasadniczego obiektu przylega dostawione skrzydło z dobudowaną zapewne w okresie międzywojennym wysuniętą częścią zwieńczoną trójkątnym frontonem. Na osi ganek, połączony obecnie z nową werandą. Majątek ziemski w samym Jaraczewie zanikł zapewne jeszcze w XIX wieku. W skład dawnego zespołu dworskiego wchodzą także zabudowania folwarczne: gorzelnia z 1830 roku, neogotycka stajnia wjazdowa z 1830 roku oraz spichrz zbożowy z roku 1880. Przy dworze znajduje park krajobrazowy, obecnie im. Powstańców Wielkopolskich. Obiekt jest wyraźnie zaniedbany, lecz park powoli przechodzi renowację.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA