Pałac Radolińskich
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  zabytkowy ratusz

Jarocin

Miasto leżące w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej. Siedziba powiatu jarocińskiego. Liczy około 25 tys. mieszkańców. Miejsce słynnego festiwalu w Jarocinie.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Jarocinie i okolicach!

Historia

Nazwa miasta jest formą dzierżawcza od staropolskiego imienia Jaroty. Początkowo było to Jarocino, a obecne brzmienie utrwaliło się w 2 połowie XV wieku. Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku z dokumentu wystawionego w Poznaniu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Przez długi czas był to jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski. Jarocin nie miał murów obronnych, a jedynie umocnienia ziemne z palisadami. Od 1661 roku dobra jarocińskie należały do Radolińskich. Wskutek “potopu” szwedzkiego, pożaru w 1697 roku oraz innych wojen i przemarszów wojsk miasto podupadło. Odbudowa prowadzona od połowy XVIII wieku załamała się wskutek wielkiego pożaru w 1773 roku. Po tych strasznych wydarzeniach przyszedł czas na lepsze dni dla miasta, liczba ludności zaczęła stopniowo wzrastać. W 1875 roku powstała tu węzłowa stacja kolejowa, co znacznie przyczyniło się do rozwoju regionu.

Rynek z ratuszem

Centrum miasta zachowało owalne rozplanowanie średniowieczne z czworobocznym rynkiem o 6 wlotach ulicznych. Pośrodku znajduje się ratusz podcieniowy z 1799- 1804 wzniesiony przez Franciszka Radolińskiego, w miejscu starszej budowli. Ostatnio odnowiony prezentuje się naprawdę pięknie. Kamienice pochodzą w znacznej części z XIX wieku.

Kościół św. Marcina

Znajduje się w płn.- wsch. narożniku rynku. Pierwotnie była do budowla gotycka, sprzed 1610 roku, obecny wygląd to rezultat gruntownej przebudowy dokonanej w 1773- 75 roku. Wysoka wieża pochodzi z 1838 roku zwieńczoną hełmem w kształcie obelisku. Wyposażenie wnętrza rokokowe i klasycystyczne z końca XVIII wieku. W szerokim ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła z 1870 roku, a po bokach 10 figur świętych. Przy kościele stoi barokowa figura św. Wawrzyńca z 1744 roku. Drewniany krużganek pochodzi z lat 1834- 38, a samo ogrodzenie z ok. 1787 roku.

Pałac

Pałac zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1836-1850 dla Władysława Radolińskiego według projektu Fryderyka Augusta Stülera. Elewacje zdobią wieżyczki, krenelaże i ganek z balkonem- bryła obiektu jest bardzo zróżnicowana. Kilkukrotnie go przebudowywano, miało to miejsce w XIX i na początku XX wieku. Największą ozdobą pałacu był hall nakryty bogatym, angielskim sklepieniem drewnianym wspartym na ozdobnych słupach- niestety to pomieszczenie nie zachowało się do naszych czasów. Rezydencja uległa bowiem dwóm tragicznym w skutkach pożarom- w 1917 oraz w 1945 roku. W 1949 roku odbudowany obiekt przejęło Ministerstwo Oświaty i do dzisiaj służy celom publicznym. Przed ostatnim remontem prezentował się tak (zdjęcia z 2007 roku):

Równolegle z budową pałacu trwało zakładanie parku, który pełni obecnie funkcję parku miejskiego. Jego powierzchnia wpisana do rejestru zabytków wynosi prawie 30 ha. Charakteryzuje się różnicowanym drzewostanem i rozległymi trawiastymi polanami ze stawami. 

Niedawno rezydencja przeszła generalny remont i prezentuje się wprost wspaniale. Z powodzeniem można ją zaliczyć do najpiękniejszych przykładów neogotyku angielskiego w Polsce. Zainwestowano także w park, razem z  odtworzonym historycznym układem alejek oraz ogrodem różanym stanowi wartościowy punkt na mapie województwa. Nowo zagospodarowana przestrzeń we wschodniej części parku dopełnia całości i zachęca do spacerów.

Najstarszymi elementami zespołu parkowego są kościół św. Ducha oraz tzw. Skarbczyk. Późnogotycka świątynia szpitalna została wzniesiona w 1516 roku i związana była z Bractwem Ubogich- dzisiaj to trwała ruina, zabezpieczona podczas ostatnich prac rewaloryzacyjnych.

Skarbczyk

Jarociński skarbczyk to pozostałość średniowiecznego zamku. Przed 1791 rokiem budowla popadła w ruinę, a ponad 100 lat później (1894) przeszła renowację wraz z przebudową. Obecnie znajduje się tutaj filia muzeum.

Skarbczyk w Jarocinie

Źródło: P. Anders. Jarocin; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; www.jarocin.pl; fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA