Pałac Radolińskich
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  kościół murowany,  Miasto,  muzeum,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  zabytkowy ratusz

Jarocin

Miasto leżące w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej. Siedziba powiatu jarocińskiego. Liczy około 25 tys. mieszkańców. Miejsce słynnego festiwalu w Jarocinie.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Jarocinie i okolicach!

Historia

Nazwa miasta jest formą dzierżawcza od staropolskiego imienia Jaroty. Początkowo było to Jarocino, a obecne brzmienie utrwaliło się w 2 połowie XV wieku. Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 roku z dokumentu wystawionego w Poznaniu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego. Przez długi czas był to jeden z ważniejszych ośrodków rzemieślniczo-handlowych Wielkopolski. Jarocin nie miał murów obronnych, a jedynie umocnienia ziemne z palisadami. Od 1661 roku dobra jarocińskie należały do Radolińskich. Wskutek “potopu” szwedzkiego, pożaru w 1697 roku oraz innych wojen i przemarszów wojsk miasto podupadło. Odbudowa prowadzona od połowy XVIII wieku załamała się wskutek wielkiego pożaru w 1773 roku. Po tych strasznych wydarzeniach przyszedł czas na lepsze dni dla miasta, liczba ludności zaczęła stopniowo wzrastać. W 1875 roku powstała tu węzłowa stacja kolejowa, co znacznie przyczyniło się do rozwoju regionu.

Rynek z ratuszem

Centrum miasta zachowało owalne rozplanowanie średniowieczne z czworobocznym rynkiem o 6 wlotach ulicznych. Pośrodku znajduje się ratusz podcieniowy z 1799- 1804 wzniesiony przez Franciszka Radolińskiego, w miejscu starszej budowli. Ostatnio odnowiony prezentuje się naprawdę pięknie. Kamienice pochodzą w znacznej części z XIX wieku.

Kościół św. Marcina

Znajduje się w płn.- wsch. narożniku rynku. Pierwotnie była do budowla gotycka, sprzed 1610 roku, obecny wygląd to rezultat gruntownej przebudowy dokonanej w 1773- 75 roku. Wysoka wieża pochodzi z 1838 roku zwieńczoną hełmem w kształcie obelisku. Wyposażenie wnętrza rokokowe i klasycystyczne z końca XVIII wieku. W szerokim ołtarzu głównym znajduje się obraz patrona kościoła z 1870 roku, a po bokach 10 figur świętych. Przy kościele stoi barokowa figura św. Wawrzyńca z 1744 roku. Drewniany krużganek pochodzi z lat 1834- 38, a samo ogrodzenie z ok. 1787 roku.

Pałac

Pałac zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1836-1850 dla Władysława Radolińskiego według projektu Fryderyka Augusta Stülera. Elewacje zdobią wieżyczki, krenelaże i ganek z balkonem- bryła obiektu jest bardzo zróżnicowana. Kilkukrotnie go przebudowywano, miało to miejsce w XIX i na początku XX wieku. Największą ozdobą pałacu był hall nakryty bogatym, angielskim sklepieniem drewnianym wspartym na ozdobnych słupach- niestety to pomieszczenie nie zachowało się do naszych czasów. Rezydencja uległa bowiem dwóm tragicznym w skutkach pożarom- w 1917 oraz w 1945 roku. W 1949 roku odbudowany obiekt przejęło Ministerstwo Oświaty i do dzisiaj służy celom publicznym. Przed ostatnim remontem prezentował się tak (zdjęcia z 2007 roku):

Równolegle z budową pałacu trwało zakładanie parku, który pełni obecnie funkcję parku miejskiego. Jego powierzchnia wpisana do rejestru zabytków wynosi prawie 30 ha. Charakteryzuje się różnicowanym drzewostanem i rozległymi trawiastymi polanami ze stawami. 

Niedawno rezydencja przeszła generalny remont i prezentuje się wprost wspaniale. Z powodzeniem można ją zaliczyć do najpiękniejszych przykładów neogotyku angielskiego w Polsce. Zainwestowano także w park, razem z  odtworzonym historycznym układem alejek oraz ogrodem różanym stanowi wartościowy punkt na mapie województwa. Nowo zagospodarowana przestrzeń we wschodniej części parku dopełnia całości i zachęca do spacerów.

Najstarszymi elementami zespołu parkowego są kościół św. Ducha oraz tzw. Skarbczyk. Późnogotycka świątynia szpitalna została wzniesiona w 1516 roku i związana była z Bractwem Ubogich- dzisiaj to trwała ruina, zabezpieczona podczas ostatnich prac rewaloryzacyjnych.

Skarbczyk

Jarociński skarbczyk to pozostałość średniowiecznego zamku. Przed 1791 rokiem budowla popadła w ruinę, a ponad 100 lat później (1894) przeszła renowację wraz z przebudową. Obecnie znajduje się tutaj filia muzeum.

Skarbczyk w Jarocinie

Źródło: P. Anders. Jarocin; P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; www.jarocin.pl; fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version