Zespół pałacowy w Jarogniewicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jarogniewice

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje źródłowe pojawiają się w XII wieku. Wiadomo, iż w XIV i XV wieku wieś należała do Jarogniewskich herbu Szaszor. Kolejno jako właścicieli ziemskich wymienia się Sułockich, Rydzyńskich i Ciświckich. W 1649 roku dobra kupuje Stefan Łoś Goliński. Rodzina ta gospodaruje przez kolejne dziesięciolecia. Historia wsi w XIX wieku jest tyle burzliwa co ciekawa. W 1814 roku ówczesny właściciel wsi Józef Sokolnicki, syn hrabiego Celestyna i Urszuli z Golińskich, przegrał ponoć Jarogniewice… w karty. Ile w tym prawdy a ile legendy trudno powiedzieć. Majątek wraz z pałacem zostały ostatecznie wystawione na licytację z uwagi na problemy finansowe tegoż rodu. Dziewięć lat później wieś kupuje Jan Nepomucen Żółtowski z żoną Seweryną z Mycielskich. W 1840 roku Jan z rąk króla Prus otrzymuje tytuł hrabiego na Jarogniewicach. Z czasem majątek przechodzi na potomków hrabiego. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Stanisław Żółtowski. II wojnę światową spędził on m.in. pod Krakowem, tam też rodzina otrzymała informację o śmierci syna Edwarda Michała Żółtowskiego w Warszawie. Od 1945 roku rodzina ta, tak jak inni ziemianie, nie mogli zbliżać się do swojej rodowej siedziby. Osiedli więc we Wrocławiu.

Pałac

Rezydencja powstała w 1770 roku z fundacji Antoniego Łosia Golińskiego. Swój obecny kształt uzyskała podczas przebudowy dokonanej w latach 1893- 1904 przez architekta Stanisława Boreckiego na zlecenie Adama Żółtowskiego. Klasycystyczną fasadę zdobi okazały portyk. Dwie pary kolumn jońskich dźwigają ozdobny fryz na którym opiera się tympanon z herbem Żółtowskich – Ogończyk. Wejście poprzedza obszerny taras okolony kamienną balustradą przy której stoją dwa kamienne posągi… muflonów. Motyw z tym zwierzęciem dostrzeżemy także przy bramie wjazdowej.

Pałac w Jarogniewicach na początku XX wieku
Pałac w Jarogniewicach na początku XX wieku

W skład zespołu pałacowego wchodzą także oficyny, domek ogrodnika, stajnie, kaplica oraz park krajobrazowy. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano a w pałacu urządzono szkołę dla niewidzących inwalidów wojennych, pierwsi mieszkańcy zaczęli napływać tutaj już w połowie 1945 roku, a następnie Dom Pomocy Społecznej. W znacznie przekształconym wnętrzu zachowały się jedynie pozostałości dawnego układu z sienią na osi i salonem w ryzalicie elewacji tylnej oraz fragmenty dekoracji.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA