Zespół pałacowy w Jarogniewicach
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jarogniewice

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje źródłowe pojawiają się w XII wieku. Wiadomo, iż w XIV i XV wieku wieś należała do Jarogniewskich herbu Szaszor. Kolejno jako właścicieli ziemskich wymienia się Sułockich, Rydzyńskich i Ciświckich. W 1649 roku dobra kupuje Stefan Łoś Goliński. Rodzina ta gospodaruje przez kolejne dziesięciolecia. Historia wsi w XIX wieku jest tyle burzliwa co ciekawa. W 1814 roku ówczesny właściciel wsi Józef Sokolnicki, syn hrabiego Celestyna i Urszuli z Golińskich, przegrał ponoć Jarogniewice… w karty. Ile w tym prawdy a ile legendy trudno powiedzieć. Majątek wraz z pałacem zostały ostatecznie wystawione na licytację z uwagi na problemy finansowe tegoż rodu. Dziewięć lat później wieś kupuje Jan Nepomucen Żółtowski z żoną Seweryną z Mycielskich. W 1840 roku Jan z rąk króla Prus otrzymuje tytuł hrabiego na Jarogniewicach. Z czasem majątek przechodzi na potomków hrabiego. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Stanisław Żółtowski. II wojnę światową spędził on m.in. pod Krakowem, tam też rodzina otrzymała informację o śmierci syna Edwarda Michała Żółtowskiego w Warszawie. Od 1945 roku rodzina ta, tak jak inni ziemianie, nie mogli zbliżać się do swojej rodowej siedziby. Osiedli więc we Wrocławiu.

Pałac

Rezydencja powstała w 1770 roku z fundacji Antoniego Łosia Golińskiego. Swój obecny kształt uzyskała podczas przebudowy dokonanej w latach 1893- 1904 przez architekta Stanisława Boreckiego na zlecenie Adama Żółtowskiego. Klasycystyczną fasadę zdobi okazały portyk. Dwie pary kolumn jońskich dźwigają ozdobny fryz na którym opiera się tympanon z herbem Żółtowskich – Ogończyk. Wejście poprzedza obszerny taras okolony kamienną balustradą przy której stoją dwa kamienne posągi… muflonów. Motyw z tym zwierzęciem dostrzeżemy także przy bramie wjazdowej.

Pałac w Jarogniewicach na początku XX wieku

W skład zespołu pałacowego wchodzą także oficyny, domek ogrodnika, stajnie, kaplica oraz park krajobrazowy. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano a w pałacu urządzono szkołę dla niewidzących inwalidów wojennych, pierwsi mieszkańcy zaczęli napływać tutaj już w połowie 1945 roku, a następnie Dom Pomocy Społecznej. W znacznie przekształconym wnętrzu zachowały się jedynie pozostałości dawnego układu z sienią na osi i salonem w ryzalicie elewacji tylnej oraz fragmenty dekoracji.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version