Kościół w Jaszkowie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Jaszkowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze informacje o Jaszkowie pochodzą z 1266 roku i wspominają Chwalimira, właściciela wsi, który przekazał ją na rzecz katedry poznańskiej. Od XIV wieku własność Borków, a później także Jaszkowskich, Lwowskich, Mierosławskich. W latach 1784-1939 gospodarzyła tutaj rodzina Szołdrskich.

Historia wsi nierozerwalnie związana jest z postacią błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. W 1856 roku w dawnej plebani otworzył dom o charakterze formacyjnym- tzw. nowicjat. Przebywał tutaj bardzo często, aby spotkać się z siostrami, wspólnie modlić się, odprawiać ćwiczenia duchowne, prowadzić wspólnotowe i indywidualne rozmowy. W późniejszym okresie zbudował tutaj nowy, większy obiekt.

W Jaszkowie działa międzynarodowy ośrodek edukacji jeździeckiej „Centrum Hipiki” stworzony przez Antoniego Chłapowskiego, prawnuka słynnego Dezyderego Chłapowskiego (więcej o generale znajduje się tutaj). W ośrodku jest ponad 200 koni i 200 hektarów przeznaczonych do jazdy. Centrum posiada zespół krytych ujeżdżalni, gościnne stajnie, parkur zewnętrzny, tor crossowy, hotel, restaurację-karczmę „Kuźnia”, sale konferencyjne, przystań na Warcie oraz wieżę widokową.

Pałac

Piętrowy pałac, zwany także dworem, zbudowany na początku XX wieku według projektu Stanisława Mieczkowskiego z wykorzystaniem wcześniejszej siedziby. Rezydencja charakteryzuje się neoklasycystyczną stylistyką. Obiekt wzniesiono na planie litery T. W zdobionej boniowaniem fasadzie budynku znajduje się ryzalit z małym tarasem, nad którym mieści się trójkątny szczyt podparty czterema kolumnami.

W czasie wojny majątek zajęli Niemcy, a w pałacu przez pewien czas mieściła się szkoła Hitlerjugend. Rezydencja stanowi obecnie główną bazę Centrum Hipiki. W 1995 roku zaniedbany obiekt wykupił i wyremontował Antoni Chłapowski. W otaczającym zabytek parku krajobrazowym przeważają lipy oraz dęby.

Kościół

Późnogotycki kościół pw. św. Barbary z połowy XV wieku. Od końca XVI wieku do 1622 roku był w posiadaniu Luteranów.  W barokowym ołtarzu głównym widnieją obrazy Trójcy Świętej i świętej Barbary. Ściany zdobi polichromia z 1951 roku przedstawiająca sceny z życia św. Barbary. We wnętrzu zobaczymy także tablice epitafijne rodziny Szołdrskich, przed kościołem stoi zaś kaplica grobowa tego roku.

Od 11 sierpnia 1871 roku do 11 sierpnia 1930 roku w świątyni spoczywały szczątki bł. Edmunda Bojanowskiego, które to następnie zostały przeniesione do sarkofagu w przyklasztornej Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Luboniu-Żabikowie. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na współczesny pomnik błogosławionego. Tak wspominał on jaszkowską świątynię- Kościółek wewnątrz bardzo porządny, jest Sanctissimum i Msze często tam bywają. Powiadały mi panie, że Jaszków kiedyś do Bojanowskich należał i że jeden z nich zostawszy kalwinem, wnet się znów nawrócił i pomiędzy legatami, jakie dla kościółka tutejszego zrobił, jest także zapis na Mszę św. za wszystkich Bojanowskich zmarłych i żyjących.

Dawna plebania w Jaszkowie
Dawna plebania

Miłych słów nie szczędził także dawnej plebani i otoczeniu- Co za cudne położenie! Ten chędogi domek pod słomianą strzechą, z dzwonkiem u drzwi i z odmykanem okienkiem we drzwiach, wygląda pod rozłożystemi lipami i przy tem gniaździe bocianiem jak chatka Piasta, jak jaka pustelnia, to znowu jak jakiś maluczki klasztorek! A ten kościółek gotycki czerwieniący się śród zieloności lip i murawy cmentarzowej! Te w błękitnych sukienkach i białych chustkach krzątające się koło niego Służebniczki Najśw. Panny, to ich dzwonienie na Anioł Pański, to noszenie kluczy kościelnych, to zawiadowanie kościółkiem! Dalej owe piękne dęby nad brzegami rzeki, owe szerokie żagle statków przepływających! Owe dokoła gaiki brzozowe, owe ciche i samotne ścieżki, a zupełna od wsi ustronność nadają temu miejscu nie tylko dziwnie malowniczy, ale nawet święty widok! Pełno tu szczegółów tak pięknych, tak prześlicznych, jakich nigdzie nie widziałem.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA