Jeziory (Mosina)
Część miasta Mosina położona w Wielkopolskim Parku Narodowym, powiat poznański, nad Jeziorem Góreckim. Podczas okupacji niemieckiej miejsce to było określane mianem Graiserówki z uwagi na znajdującą się tutaj rezydencję namiestnika Kraju Warty, czyli Arthura Greisera. Historia tych terenów jest jednak znacznie starsza. Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj osadzie należącej do właścicieli Górki pojawiają się w połowie XIV wieku. Znajdująca się w lesie leśniczówka, określana mianem Forsterei Seeberg, pojawia się na mapach na początku XX wieku. To w jej okolicy powstała późniejsza siedziba wspominanego Arthura Greisera.


Pałac- muzeum przyrodnicze
Na początku lat 40. XX wieku na życzenie niemieckiego zbrodniarza wojennego Arthura Karla Greisera, Namiestnika Rzeszy Kraju Warty, powstaje w Jeziorach pałac za kwotę od 2 do 3 mln marek. Prace ziemne wykonywali więźniowie z obozu w Żabikowie. Projekt rezydencji wykonało berlińskie biuro Otto von Estorff i Gerhard Winkler, a zaopiniował go ponoć sam Albert Speer, architekt Adolfa Hitlera. Jest to budynek piętrowy na planie litery „C”, nakryty dwuspadowymi dachami, z cechami charakterystycznymi dla obiektów architektury modernistycznej okresu lat 30 i 40. XX wieku. Wyposażenie wnętrz, niegdyś bardzo luksusowe, pochodziło głównie z kradzieży wielkopolskich pałaców i muzeów. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, iż wielokrotnie gościł tutaj inny zbrodniarz- Heinrich Himmler. W pałacu znajdują się także pokaźne podziemia oraz schron.






Po II wojnie światowej, po splądrowaniu obiektu przez wojsko radzieckie, w rezydencji umieszczono dom dziecka oraz szpital, tzw. sanatorium zapobiegawcze dla dzieci chorych na gruźlicę. Z czasem budynek przejmuje dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego. Od 1998 roku działa tutaj Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny. W kilku salach przygotowano takie eksponaty jak mapę plastyczną parku, gabloty ze skałami i minerałami, dioramy fragmentu lasu z jego mieszkańcami, ptaki oraz kolekcję jaj ptasich czy bogatą kolekcję owadów z dużym zbiorem motyli. Jest to niewielka placówka, której zwiedzanie zajmie zapewne do 30 minut. W ramach obiektu działa także Leśna Szkoła, w okolicy utworzono także ścieżki dydaktyczne.
Adres Muzeum Przyrodniczego:
62-050 Mosina, Jeziory, tel. (0-61) 89-82-323; e-mail: muzeum@wielkopolskipn.pl
Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.