kościół drewniany,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Jutrosin

Booking.com

Miasto znajdujące się w powiecie rawickim, siedziba gminy Jutrosin. Liczy około 1900 mieszkańców. Usytuowane ok. 25 km na zachód od Krotoszyna.

Ratusz i Rynek

Budynek ratusza z 1865 roku wniesiony na planie kwadratu. Na szczycie znajduje się ośmioboczna wieża z zegarem, nakryta hełmem z latarnią.
Zabudowa Rynku pochodzi przeważnie z XIX wieku.

Kościół pw. św. Elżbiety

Neoromańska świątynia pw. św. Elżbiety pochodząca z lat 1900-1903. Zbudowano ją według projektu Tomasza Pajzderskiego z fundacji księcia Zdzisława Czartoryskiego, właściciela dóbr w Starym Sielcu. Obiekt jest bardzo podobny do konkatedry św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, również projektu tego samego architekta. Największe wrażenie po przekroczeniu progu kościoła robi przepiękna polichromia projektu Antoniego Procajłowicza, uzdolnionego polskiego malarza tworzącego w stylu secesji. Witraże projektował sam Józef Mehoffer (patrz – Turek). Jest to jedna z ciekawszych kompozycji wnętrza świątynnego w Wielkopolsce.

Kościół pw. św. Krzyża

Kościół konstrukcji szachulcowej zbudowany w 1777 roku na planie krzyża greckiego. Inicjatorem powstania świątyni był ksiądz Józef Gogolewski. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA