kościół drewniany
Jutrosin

Jutrosin

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 0 Średnia: 0]

Miasto znajdujące się w powiecie rawickim, siedziba gminy Jutrosin. Liczy około 1900 mieszkańców. Usytuowane ok. 25 km na zachód od Krotoszyna.

Ratusz i Rynek

Budynek ratusza z 1865 roku wniesiony na planie kwadratu. Na szczycie znajduje się ośmioboczna wieża z zegarem, nakryta hełmem z latarnią.
Zabudowa Rynku pochodzi przeważnie z XIX wieku.

Kościół pw. św. Elżbiety

Neoromańska świątynia pw. św. Elżbiety pochodząca z lat 1900-1903. Zbudowano ją według projektu Tomasza Pajzderskiego z fundacji księcia Zdzisława Czartoryskiego, właściciela dóbr w Starym Sielcu. Obiekt jest bardzo podobny do konkatedry św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, również projektu tego samego architekta. Największe wrażenie po przekroczeniu progu kościoła robi przepiękna polichromia projektu Antoniego Procajłowicza, uzdolnionego polskiego malarza tworzącego w stylu secesji. Witraże projektował sam Józef Mehoffer (patrz – Turek). Jest to jedna z ciekawszych kompozycji wnętrza świątynnego w Wielkopolsce.

Kościół pw. św. Krzyża

Kościół konstrukcji szachulcowej zbudowany w 1777 roku na planie krzyża greckiego. Inicjatorem powstania świątyni był ksiądz Józef Gogolewski. Obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast