Pałac w Kadzewie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kadzewo

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Śrem. W źródłach występuje co najmniej od 1367 roku jako własność rycerska. Od połowy XIX wieku do II wojny światowej pozostała w rękach rodziny Żółtowskich herbu Ogończyk.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony przed 1865 rokiem, rozbudowany następnie na początku XX wieku. Kolejna modernizacja to lata 70. XX wieku- trudno powiedzieć, czy to wtedy uproszczono elewację obiektu, czy detal sam odpadł z biegiem czasu. Razem z parkiem stanowi niedostępną własność prywatną- od pokoleń związaną z rodziną Byszewskich, którzy odzyskawszy pałac z czasem otworzyli tutaj ekologiczne gospodarstwo rolne. Pozostaje trzymać kciuki, iż z czasem stan rezydencji ulegnie poprawie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA