Pałac w Kadzewie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kadzewo

Wieś położona w powiecie śremskim, w gminie Śrem. W źródłach występuje co najmniej od 1367 roku jako własność rycerska. Od połowy XIX wieku do II wojny światowej pozostała w rękach rodziny Żółtowskich herbu Ogończyk.

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony przed 1865 rokiem, rozbudowany następnie na początku XX wieku. Kolejna modernizacja to lata 70. XX wieku- trudno powiedzieć, czy to wtedy uproszczono elewację obiektu, czy detal sam odpadł z biegiem czasu. Razem z parkiem stanowi niedostępną własność prywatną- od pokoleń związaną z rodziną Byszewskich, którzy odzyskawszy pałac z czasem otworzyli tutaj ekologiczne gospodarstwo rolne. Pozostaje trzymać kciuki, iż z czasem stan rezydencji ulegnie poprawie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version