krzyż przydrożny w Kani
dziedzictwo ludowe - krzyże Pawła Brylińskiego,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wieś

Kania

Booking.com

Kania to niewielka wieś w gminie Sieroszewice, w powiecie ostrowskim, położona nad Prosną.

Krzyż przydrożny

Krzyż przydrożny wykonany w 1859 roku przez ludowego rzeźbiarza Pawła Brylińskiego. Wyrzeźbiony z jednego kawałka żywego drzewa – sosny. Bryliński wyrzeźbił od góry pelikana karmiącego trzy pisklęta, poniżej ukrzyżowanego Chrystusa. Pod nim na czterech poziomach znajdują się figury św. Weroniki, św. Bernarda, św. Rocha, św. Idziego, Matki Boskiej, św. Walentego, św. Józefa, św. Stanisława, św. Jana Ewangelisty, św. Wawrzyńca, św. Antoniego i św. Wojciecha.

W związku ze zmianą przebiegu drogi gruntowej, prawdopodobnie w 1933 roku, wykopano krzyż wraz z korzeniami i przesunięto o około 100 m. Rok później krzyż poświęcono w miejscu, w którym znajduje się obecnie. U podstawy inskrypcja: „Fundator Łukasz Skrobański R.P. 1859”.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA