Dwór w Karminie
dwór,  kościół murowany,  park krajobrazowy,  Powiat pleszewski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Karmin

Booking.com

Wieś położona w powiecie pleszewskim w gminie Dobrzyca. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1446 roku. W tym czasie był miastem, został jednak szybko zdegradowany. Później prywatny ośrodek dóbr szlacheckich. Gniazdo rodowe Karmińskich herbu Wczele. Od XVI do XVII wieku istniał tutaj jeden z ważniejszych zborów braci czeskich w regionie.

Dwór

Dwór w Karminie powstał w II połowie XIX wieku, po czym został zasadniczo przebudowany w latach 30. XX wieku według projektu Franciszka Morawskiego. Parterowy obiekt kryty jest czterospadowym mansardowym dachem typu polskiego. Od zachodniej strony okazałe, parterowe skrzydło. Po wojnie budynek pełnił różne funkcje- w tym publiczne takie jak szkoła. Obecnie znajduje się w stanie postępującej ruiny, raczej bez większych szans na ratunek. Co ciekawe dwór nie widnieje w rejestrze zabytków. Wokół zdziczały park o powierzchni ponad 7 ha. Rosną w nim okazałe lipy, dęby oraz graby.

Kościół

Kościół parafialny pw. św. Barbary z 1826 roku- wzniesiony bez dominujących cech stylowych. Charakterystyczną cechą obiektu jest wieża kryta hełmem w kształcie obelisku. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych okresów- najstarszym zabytkiem jest rzeźba św. Barbary z połowy XV wieku. Skąd patronka górników w tej okolicy? Tego nie wiadomo- wezwanie świątyni ma rodowód średniowieczny. Oprócz wspomnianej rzeźby zachował się także barokowy relikwiarz świętej z 1726 roku sprowadzony z kolegium jezuickiego z Krakowa.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA