atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  wielkopolskie wiatraki,  Wieś,  Zabytek techniki

Karolinki

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Miejska Górka. Historia miejscowości jest ściśle związana ze znajdującym się tutaj klasztorem na tzw. Goruszkach.

Klasztor

Początków istnienia klasztoru pw. św. Franciszka z Asyżu na Goruszkach w Karolinkach należy szukać w XVII wieku. W 1622 roku z fundacji kasztelana gnieźnieńskiego Adama Przyjemskiego powstaje drewniana świątynia z klasztorem, którymi opiekują się franciszkanie reformaci. Dokładne miejsce lokacji przybytku jest do dzisiaj nieznane, bowiem drewniana budowla nie przetrwała próby czasu- lokalizacja obiektu przy rzece sprawiła, że wylewająca się woda uszkadzała konstrukcję. Postanowiono zbudować nowy obiekt w innym miejscu, na wzgórzu, stąd nazwa Goruszki. Inwestycję rozpoczęto od 1742 roku, wówczas to powstaje nowy, murowany barokowy klasztor.

Niestety kasata z 1833 roku poczyniła duże spustoszenie, cenne zbiory biblioteczne uległy rozproszeniu a we wnętrzu przez pewien czas mieścił się szpital. Bracia czasowo powrócili tutaj w latach 1853-1875, by ponownie opuścić obiekt. Trzeci okres istnienia życia zakonnego rozpoczął się w 1923 roku pod nazwą Niepokalanego Poczęcia NMP. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj obóz internowania dla księży. Od 1991 roku klasztor pełni rolę nowicjatu franciszkanów.

Mimo wielu przeciwnościom losu we wnętrzu świątyni zachowało się barokowe wyposażenie. Kościół pw. św. Świętego Krzyża projektu prawdopodobnie Jana Adama Stiera jest budowlą jednonawową z nieco węższym prezbiterium. Trójskrzydłowy budynek klasztoru przylega do świątyni od strony zachodniej tworząc wewnątrz niewielki wirydarz.

Wiatrak koźlak

Sporych rozmiarów wiatrak koźlak pochodzący z 1696 roku, czy czyni go jednym z najstarszych tego typu konstrukcji w Wielkopolsce. Pierwotnie znajdował się przy pobliskiej cegielni, jednak w celu jego ratowania został przeniesiony i wyremontowany. Wokół znajduje się niewielki plac zabaw.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version