Pałac w Kawczu
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kawcze

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Bojanowo. Pierwsze informacje o miejscowości pojawiają się w źródłach pisanych od połowy XIV wieku. Jednym z pierwszych wpisów jest fakt zakupu wsi przez Jana Dunina od Wincentego z Grabowa. Wiemy, że w następnym stuleciu w Kawczu mieszkało 220 osób. Spadek liczby ludności w późniejszym czasie był spowodowany „potopem” szwedzkim, a w pierwszej połowie XVIII wieku także wojną domową, epidemiami i klęskami żywiołowymi. XIX-stulecie przyniosło rozwój oraz modernizację miejscowości. W 1819 roku funkcjonowały tutaj dwa warsztaty tkackie pracujące dla płócienników z Bojanowa. W drugiej połowie XIX wieku właścicielami Kawcza byli von Langendorffowie. W 1930 roku gospodarował tutaj Hugo v. Langendorff, a majątek w tym okresie liczył 826 ha. W okresie powojennym na terenie dawnego folwarku utworzono gospodarstwo rolne podległe Ministerstwu Sprawiedliwości- znajdowała się tutaj tzw. kolonia rolna.

Pałac

Okazała rezydencja powstała w drugiej połowie XIX wieku dla rodziny Langendorff nawiązująca do włoskich renesan­sowych pałaców miejskich. Jest to budowla piętrowa z gankiem filarowym na osi niosącym balkon, nakryta płaskimi dachami. Ponad balkonem znajduje się ozdobny tympanon. W tym czasie założono park i pobudowano znaczną część zabudowań gospodarczych. We wsi znajduje się także kaplica grobowa rodziny von Langendorff wzniesiona według projektu nieznanego architekta w stylu nawiązującym do neoklasycyzmu.

Obiekt jest obecnie opuszczony i zdewastowany. Park krajobrazowy w momencie wykonywania zdjęć był dostępny.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA