kościół drewniany,  kościół murowany,  legendy wielkopolskie,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Kazimierz Biskupi

Booking.com

Duża, zurbanizowana wieś, położona ok. 11 kilometrów na północ od Konina, powiat koniński. Początki miejscowości sięgają XI wieku i wiążą się z postacią Kazimierza Odnowiciela. To od jego imienia wieś posiada pierwszy człon nazwy. Drugi człon – Biskupi – powstał na pamiątkę rządów biskupów lubuskich, którzy od 1237 roku byli właścicielami Kazimierza.

Pięciu Braci Męczenników

Pierwsi polscy męczennicy byli eremitami benedyktyńskimi i kapłanami. Benedykt (ur. ok. 970) i Jan (ur. ok. 940) byli Włochami. Przysłał ich do Polski w 1001 roku św. Romuald na prośbę św. Wojciecha. Osiedlili się na prawym brzegu Obry w pobliżu ujścia do Warty. Kroniki podają, że przyłączyli się do nich Polacy – bracia Mateusz i Izaak oraz wiejski chłopak Krystyn, który był ich kucharzem.
Bracia planowali głosić Ewangelię pogańskiemu plemieniu Wieletów, nie zrealizowali jednak swych planów. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali zamordowani przez rabusiów. Celem rabunku było najprawdopodobniej srebro przekazane klasztorowi przez Bolesława Chrobrego. Książę nakazał po tym wydarzeniu pogrzebać ich ciała w kościele, a rok później Papież Jan XVIII beatyfikował ich. Kult męczenników rozpoczął się wkrótce po ich śmierci i był podtrzymywany przez klasztor międzyrzecki, zakon benedyktynów oraz kamedułów. Część relikwii wywieziono do Pragi, a pozostałe znalazły się w m.in. w Kazimierzu czy klasztorze ojców kamedułów w Bieniszewie koło Konina.

Klasztor

Gotycki klasztor w Kazimierzu Biskupim został wzniesiony w 1514 roku z fundacji biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego oraz jego brata Mikołaja, ówczesnego właściciela miasta. Zgodnie z zamysłem kolatorów stał się głównym ośrodkiem kultu Pięciu Braci Męczenników w Polsce. Dzięki staraniom biskupa Lubrańskiego w niedługim czasie po zakonczeniu budowy obiektu trafiły tutaj ich relikwie.
Pierwotne zabudowania drewniane zastąpiono wkrótce znacznie trwalszymi murowanymi. Niestety, tak kościół jak i klasztor zostały znacznie zniszczone w czasie wojny szwedzkiej, odbudowano je w 2 poł. XVII wieku. Krużganki Drogi Krzyżowej oraz wieżę bramną, pełniącą jednocześnie rolę dzwonnicy, ustawiono natomiast w latach 1760-61.
Kościół klasztorny pw. św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników jest budowlą jednonawową, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Nawę i prezbiterium przykrywają sklepienia krzyżowe. Renowacja w latach 1970-1973 nadała świątyni nowoczesny wystrój.
Obecnie klasztor jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny MSF jako sekcja zamiejscowa Wydziału Teologicznego UAM.

Kościół pw. św. Marcina Biskupa

Kościół ten został zbudowany w 1120 roku z fundacji Piotra Dunina. Pierwotnie wzniesiony w stylu romańskim, następnie przebudowany w 1512 roku w konwencji późnogotyckiej. W czasie wojen szwedzkich zniszczony, odbudowany dopiero po dwustu latach. Do dziś zachowało się sporo elementów świątyni świadczących o romańskim pochodzeniu – mury absydy, prezbiterium i część portalu w południowej ścianie nawy. We wnętrzu na uwagę zasługują freski przedstawiające sceny z życia Pięciu Braci Męczenników.

Kościół cmentarny św. Izaaka

Drewniany kościół cmentarny św. Izaaka z 1640 roku. Wezwanie świątyni przypomina żywy do dziś w Kazimierzu Biskupim kult Pięciu Braci Męczenników, wśród których był także św. Izaak.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA