dwór,  park krajobrazowy,  Powiat wolsztyński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Kiełpiny

Booking.com

Wieś położona w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec. Pierwotnie była to wieś prywatna, która z czasem przeszła na własność klasztoru w Obrze, co zostało potwierdzone królewskimi dekretami Przemysła II i Władysława Jagiełły. Klasztor zarządzał tymi terenami aż do kasaty zakonu przez władze pruskie na początku XIX wieku, po czym zakupił je od państwa na preferencyjnych warunkach Rudolf von Dziembowski herbu Pomian. W tym okresie miejscowość liczyła 365 mieszkańców i 51 domów. Kolejne niemieckie rodziny, które czerpały tutaj dochody to m.in. Hunderbein oraz Daum. Ta ostatnia rodzina mieszkała tutaj aż do 1936 roku. Po nich, z uwagi na trudną sytuację materialną, miejscowość przejęła komisja kolonizacyjna.

Tablica informacyjna w Kiełpinach

Dwór

Skromny dwór zbudowany w 1861 roku prawdopodobnie dla rodziny Daumów. budynek wzniesiony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym Jest to obiekt parterowy z użytkowym poddaszem skrytym pod naczółkowym dachem. Najciekawsza jest elewacja ogrodowa, zdobiona niewielkim, metalowym gankiem, nad którym wykonano ząbkowany fryz. Budynek sprawia wrażenie opuszczonego, lecz jego stan techniczny jest zadowalający. Park krajobrazowy ogólnodostępny.

W sąsiedztwie dworu znajdują się zabudowania folwarczne. Najciekawszym elementem jest hydrofornia wykonana w kształcie ośmiobocznej wieży, która przywodzi na myśl średniowieczne lub renesansowe konstrukcje, a została wykonana w latach 30. XX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA